Çocuklar depremi yaşayarak öğreniyor

Kocaeli'de kurulan Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi'nde, ilköğretim çağındaki çocuklara 7,4 şiddetindeki bir depremde nasıl davranılması gerektiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deprem, Zemin İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin geçen yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıldığını hatırlatarak, kuruluşundan bu yana yaklaşık 5 bin öğrencinin merkezde eğitildiğini söyledi. Eğitim için gelenlere depremle ilgili neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak anlattıklarını dile getiren Cevher, şöyle devam etti:

“Üç boyutlu bir simülasyon cihazımız var. Burada yapısal olmayan hasarla ilgili bilgi veriyoruz. Daha sonra Kocaeli'de yaşanan 7.4 şiddetindeki depremi ve farklı şiddetteki depremleri öğrencilere uygulamalı olarak yaşatıyoruz. Vatandaşlarımızı da bu eğitimlere alıyoruz. Deprem eğitimleri tamamlandıktan sonra deprem tedbirleri ve teknik bilgi kitapçığı ile bunun yanında deprem çantasında yer alan ekipmanları hediye ediyoruz.”

“KOCAELİ, İSTASYONLARLA GÖZLENİYOR”

Kocaeli'de depremleri takip ettikleri sismolojik izleme merkezi bulunduğunu anlatan Cevher, deprem takip merkezinde il geneline yerleştirilen 22 ivme ölçer deprem istasyonunu takip ettiklerini kaydetti. Cevher, istasyonlarla Kocaeli'yi sürekli gözlemleyip dinlediklerini belirterek, dinlemeler sonucunda dışarıda meydana gelen depremlerde Kocaeli'nin hangi alanların nasıl etkilendiğini haritalandırdıklarını ifade etti. İstasyonlardaki araçların çok hassas olduğuna işaret eden Cevher, şunları söyledi: “Merkezimiz, aynı zamanda afetlerde ön hasar tespit ve acil müdahale sistemi olarak çalışacak. Çalışmayı da şu anda Başbakanlığa bağlı Afet Acil Yönetim Daire Başkanlığı ile ortaklaşa sürdürüyoruz. İnşallah gelecek zamanlarda 22 olan deprem istasyon sayısını, 41'e çıkarmayı hedefliyoruz. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde vatandaşlarımız depremi yaşayarak öğrendiler, merkezimizde vatandaşlarımıza yaşamadan depremi öğretmeyi amaçlıyoruz.” Cevher, merkezin, Çin'de düzenlenen ve 255 kentin katıldığı “Uluslararası Kentsel Yenilenme Yarışması”nda, “Deprem Olmadan Yaşamayı Öğrenmek” projesiyle birinci olduklarını bildirdi. Kocaeli'nin, birinci derecede deprem, tehlike ve riskini içeren bir bölge olduğuna vurgu yapan Cevher, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ni yaşayan kentteki vatandaşların deprem konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bu eğitimleri sürdürdüklerini kaydetti. A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:02 Nisan 2013