ÇOCUKLAR TASARLADI

DHA

Ankara'da Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ek binası yapılan törenle hizmete girdi. Açılışını çocukların yaptığı hastanenin duvarlarını çizgi film kahramaları süslüyor.

Yeni açılan hastane, 1978'de SSK Ankara Çocuk Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştı, 2005 yılında ise Sağlık Bakanlığı'na devri sonucu hastanenin adı Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. Yapımına 2008'de başlanan ek binanın tamamlanmasıyla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Fatih Akbıyık, "Ek binamız inşaat halindeyken Özel Bilkent, Gazi Üniversitesi Vakfı, Kavaklıdere, Keçiören Şenlik, Özel TED, Teğmen Kalmaz İlköğretim Okulları 2'nci ve 3'üncü sınıf öğrencilerine 'Nasıl bir çocuk hastahanesi istiyorsunuz?', 'Servis nasıl olmalı?' ve 'Dekorasyon nasıl olmalı?' gibi sorular sorularak anket yaptık. Sonuçlara göre 13 odalı ve 27 yataklı ek binamızı ilköğretim öğrencilerinin istek ve arzularına göre hazırladık" dedi.

Hastanenin odalarınaysa 'Pamuk Prenses', 'Şirinler', 'Nasrettin Hoca', 'Supermen' gibi isimler verildi. Çocukları üzmeden tedavi etmek ve sıcak bir ortam yaratmaya çalıştıklarını belirten Operatör Dr. Fatih Akbıyık, "Cerrahi servisimizde ameliyat öncesi ve sonrası konforlu ve eğlenceli bir ortam hazırlamaya çalıştık" dedi.

Servis konforu düzenlemesi için Armoni Sanat Galersi ile ortaklaşa düzenleme yapıldı. Ankaralı ressam Zahide Yükseler, çizgi film kahramanlarından oluşan yağlıboya tablo koleksiyonu hazırladı.

"Çocuklarımıza doktor korkusu değil, bulunmaktan mutlu olacakları ortam yaratmak istedik" diyen Operatör Dr. Fatih Akbıyık, ayakta ve yatarak tedavi gören çocuk hastalarımıza tedavi-işlem sırasında 'cesaret madalyası', taburcu olduklarında 'başarı belgesi' vereceklerini söyledi. Kliniğin, sahip olduğu teçhizat ve yapılan ameliyat türleri ve teknikleri açısından Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Operatör Doktor Akbıyık, "Türkiye'de en çok ameliyat yapan çocuk cerrahisi kliniklerinden biriyiz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.