ÇOCUKLARDA ASTIMA DİKKAT


DHA

Anne babalar dikkat! Astım çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan biri. Üstelik doğuştan gelebiliyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fulya Tahan, astımın çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu belirtti. Doç.Dr. Tahan, “Astım tedavi edilebilir bir hastalıktır. Önemli olan astıma yol açan etkenlere dikkat etmek ve ilaçları düzenli kullanmak gerekir” dedi.

Çocuk Allerji Uzmanı Doç.Dr. Fulya Tahan, astımın dünyada tüm yaş gruplarında ve her iki cinste görülen bir hastalık olduğunu kaydetti. Dünyada 300 milyon astım hastası olduğunu söyleyen Doç.Dr. Tahan, “Türkiye'de 4 milyon astım hastası var. Ülkemizde erişkinlerin yüzde 2-11'inde, çocukların ise 8-18'inde astım hastalığı mevcut” diye konuştu.

Hava yollarının uzun süre iltihaplanması olarak tanımlanan astımın kişisel ve çevresel etkilerle oluştuğuna dikkat çeken Doç.Dr. Tahan, allerjenler, kimyasallar, sigara, hava kirliliği, viral enfeksiyonlar, meslek, sosyo ekonomik düzey, aile büyüklüğü, diyet, obezite ve kalıtsal etkenlerin astıma yol açtığını ifade etti.

Anne ve babanın birinde astım varsa çocukta astım hastalığı oluşma riskinin yüzde 30, anne ve babanın her ikisinde de astım hastalığı varsa, çocukta astım hastalığı oluşma riskinin yüzde 70 olduğuna belirten Doç.Dr. Tahan, “Çocukta bir kez ortaya çıkan ya da tekrarlayan hışıltılı solunum atağı öyküsü, geceleri sorun yaratan bir öksürük, egzersiz sonrasında öksürük ya da hışıltılı solunum, nefes ile alınan alerjenlere ya da hava kirliliğine maruz kalma sonrasında hışıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi ya da öksürük, soğuk algınlığının göğse inmesi ve iyileşmesinin 10 günden fazla sürmesi gibi belirtilerin çocukta astım hastalığı belirtileridir” dedi.

Doç. Dr. Tahan, hastalığa karşı alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı:

“Evde ve işyerinde havalandırma artırılmalı, rutubet önlenmelidir. Kumaş döşeli eşyalar yerine deri, suni deri, ahşap ve plastikten yapılmış olanlar tercih edilmeli. Ev işi yaparken maske kullanılmalı. Güçlü bir elektrik süpürgesi ile haftada en az bir kere etkili bir temizlik yapılmalı, ardından nemli bir bezle silinerek temizlik tamamlanmalıdır. Mümkünse evde halı kullanılmamalı. Tüylü ve içi dolu oyuncaklar alınmamalı veya ortadan kaldırılmalıdır. Yatak takımları en az haftada bir yıkanmalı. Evdeki kullanılmayan eşyalar dolaplarda saklanmalıdır. Alerjik kişinin olduğu eve hayvan alınmamalı, dışarıda hayvanla teması olanlar eve bu kıyafet ile gelmemeli. Hayvan ile temas kaçınılmaz ise maske takılmalıdır. Evden uzaklaştırma mümkün değilse evde özel önlemler alınmalı, böcek giriş yerleri yok edilmelidir. Kimyasal maddeler ile ilaçlama ardından yoğun temizlik yapılmalı. Açıkta çöp, gereksiz eşya, yiyecek bırakılmamalı ve mutfak temizliğine özen gösterilmelidir. Evde nem azaltılmalı ve doğal havalandırma artırılmalıdır. Evde akvaryum ve kuş kafesi bulundurulmamalı. Fazla miktarda saksı bitkisinden kaçınılmalıdır. ”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.