ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ PROBLEMİ

Anneyizbiz
  
Burnu tıkanan ve geceleri ağzından soluyan, zor beslenen, gece terleyen, huzursuz uyuyan bir çocuğunuz mu var?


Öyleyse ihmal etmeden Adenoid yani geniz etini bir uzmana göstermekte fayda var.

NASIL TANI KONUR?

Çoğu zaman semptomlar ve indirekt muayene bulgularına dayanılarak klinik olarak konulabilir. Ancak özellikle çocuklarda yapılması zor olan ayna muayenesi yapılabilirse veya olanak varsa endoskobik muayenede kesin tanı konur. Eskiden kullanılan nazofarenks parmak tuşesi günümüzde aşırı rahatsız edici ve çocuğu hekimden uzaklaştırıcı bir yöntem olduğu için çok özel durumlar dışında yapılmamaktadır.

BADEMCİK AMELİYATI

Çocukluk döneminde bir dereceye kadar bademcik büyümesi son derece normaldir. Patolojik bademcik büyümesi özellikleri şunlar olmalıdır:

1. Uzun süreli tıkanıklık, yani sadece akut enfeksiyon atağı döneminde olmayan, devamlı bulunan tıkanıklık.

2. Tıkayıcı solunum durması sendromuna neden olan hipertrofi (dokunun büyümesi).

Her bademcik büyümesinde cerrahi müdahale düşünülmemelidir. Yukarıda bahsedilen özellikleri olan, tıkayıcı uykuda solunum durmasına neden olan veya kanser şüphesi olan olgularda bademcik ameliyatı yapılır.

Bademcik ameliyatı zannedildiği gibi küçük cerrahi bir durum olmayıp, ender de olsa ciddi komplikasyonlar gösterebilir. Bunun yanında doğru tanı konulduğunda son derece faydalı ve kısa sürede olumlu sonuçların alındığı bir girişimdir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.