Çocuklarda Karanlık Korkusu

Çocukların Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır? Karanlıktan korkan çocukların nedenler nelerdir? Çocuklar neden karanlıktan korkar? Çocuklarda karanlık korkusu hakkında her şey…

KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUKLAR

Birçok çocuk karanlıktan korkar. Dolaptaki ya da yatağın altındaki bir canavar onları rahatsız ediyor olabilir. Ebeveynler çocuklarının korkularını yenmelerine nasıl yardımcı olabilir?

Jennifer Bianco, R.I., karanlıktan korkan iki çocuğu var. 6 yaşındaki kızı korkuyla mücadele etmek için kesinlikle bir battaniyeyle uyumak zorunda ve 4 yaşındaki oğlu gece lambasıyla uyumakta ısrar ediyor.

Bianco, çocuklarının ne zaman veya neden karanlıktan korktuğunu bilmiyor, ancak ışıklar söndüğünde çocuklarının kaygı seviyesinin yükseldiğinden emin.

“Karanlıkta tam olarak korktuklarından emin değilim, ama korkularının çok gerçek olduğunu biliyorum” diyor.

Milyonlarca çocuk, gölgelerde bir şeylerin onları silip süpürmek için beklediğine inanıyor. Uzmanlar, karanlık korkusunun nereden geldiğine, sadece 3 yaşındayken neden bu kadar gerçek hissettiğine ve ebeveynlerin çocuklarının kaygılarını gidermelerine yardımcı olmak için neler yapabileceğine dair bazı bilgileri toparladık:

İlk Korkular

Springfield, Ill'deki bir çocuk doktoru ve çocuk psikiyatristi Mary Dobbins “Bazı insanlar çocukların asla gerçekten korkmamasını ve elbette öyle olmasını beklerler” diyor.

Korku, küçük çocuklar da dahil olmak üzere hepimiz için normal bir hayat parçasıdır. Yeni bir şey, daha önce hiç yaşamadığınız bir şey, bilinmeyen bir şey denediğinizde başlar. Çocuklar için, bu neredeyse her gün olur.

Kaliforniya, Beverly Hills'te bir aile terapisti olan Jenn Berman, “Karanlık korkusu, çocukların hayal etme duygusuna sahip olacak kadar büyük yaşlarda evrimleşme eğilimindedir” diyor.

Genellikle, karanlık korkusu 2 veya 3 yaşlarındaki çocuklar için hayal edebilecek kadar büyük olduklarında, ancak fantazi gerçeği ayıracak kadar akıllıca olmayan evlere vuruyor, diyor Berman.

Southern Illinois Üniversitesi'nde pediatri ve çocuk psikiyatrisi yardımcı doçenti olan Dobbins, “Bir çocuğun zihnini gece meşgul tutmak için daha az dikkat dağıtıcı şey var” diyor. “Bunun yerine, hayal gücü çıldırıyor ve sonuç olarak, gün boyunca iyi görünen bir çocuk geceleri daha savunmasız olabilir.”

Karanlık Korkusu Nereden Gelir

Peki çocukların karanlık korkusuna ne sebep oluyor?

Televizyon, karanlık korkusu hakkında konuşurken en kötü suçlulardan biridir. Ebeveynler, TV'nin çocuklarını ne kadar etkileyebileceğini bilmiyor. Televizyondaki manzaralar ve sesler beyinleri için çok uyarıcı, diyor ki, çocukları bir yetişkin için korkutucu olmayan ama bir çocuk için dehşet verici olan şeylere maruz bırakıyor.

İster şiddet içeren bir haber hikayesi, isterse popüler bir çizgi film programı olsun, her iki uzman da TV'nin korku söz konusu olduğunda çocuklara bol miktarda mühimmat verebileceğini söylüyor.

Görüntüler korkutucu olabilir ve zaten aktif hayal gücünü kışkırtabilir. Canavar çizimlerinden masallara ve cadılara kadar, çocuklar görüntüleri yanlış yorumlayabilir ve bir yetişkinin tanıyamayacağı korkuları yaratabilir.

 “Çoğu çocuk hangi nedenle olursa olsun büyürken bir dereceye kadar karanlık korkusu yaşayacak olsa da, iyi haber şu ki çözülebilir,” diyor Dobbins.

Karanlığın Korkusu: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ebeveynlerin karanlık korkusu olan bir çocuk için yapabileceği en iyi şey iletişim kurmak, saygılı olmak ve anladığınızı göstermektir.

Onlarla en başından beri iletişim kuruyorsanız, onlarla karanlık korkusuyla ilgili konuştuğunuzda anlayabilirler. Onlara korkularının saçma olduğunu söylemeyin, çünkü sadece yardım etmekle kalmıyor, aynı zamanda korkuyorlar, şimdi de kendilerini suçlu ve utanıyorlar.

Sakin olun

Çocuğunuzla karanlık korkusu hakkında konuşurken mümkün olduğunca sakin olun. Dinleyin ve daha da kötüleştirmek için abartmamaya ve şiddetlendirmediğinizden emin olun.

Çocuğa güvende olduğunu, korkusunu kaldırabileceğini hissettiğini söyleyin Ve korkuya bir isim verin. Çocuğunuza korkunun ne olduğunu açıklayın ve normal olduğunu anlamasına yardımcı olun.

Sinirlenmeyin

Çocuğunuza karanlık korkusunun normal olduğundan emin olun. Ama korktuğuna göre, korktuğun şeyin gerçekten var olmadığını biliyorsun. Bunun aptalca ya da küçümseyen ya da heyecanlı olduğunu söylemeyin.

Çocuğunuzu destekleyin

 Çocuklar geceleri geriliyor.  “Annemi istiyorum” sözlerini duyabilirsiniz. Bu yüzden bunun iyi olduğunu ve ona ihtiyacı olduğunda yardım etmek için orada olduğunuzu söyleyin.

Çocuğunuzu güçlendirin

Çocuğunuza karanlık korkusuyla mücadele etme gücü verin. Ona babasının onu kontrol etmesini isteyip istemediğini sorun ve onu en güvenli hale getiren zamana karar vermesine izin verin. 5 dakika, 2 saat içinde kontrol edilmek istiyor mu? Daha iyi hissetmesine yardımcı olacak ne varsa.

Karanlığın korkusuna kapılmayın

Çocuğunuza“ Yatağın altında canavar olmadığından emin olalım ”demeyin. Veya, 'Eğer iyi bir çocuksan, canavarlar gidecek.' Demeyin.

WEBMD / Zeynep Güçlücan


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Ocak 2020Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.