Çok aşırı kıskancım ne yapmalıyım

Okuyucularımız soruyor, biz yanıtlıyoruz... Çok aşırı kıskancım ne yapmalıyım. Elimde değil çok kıskancım...

SORU Aşırı kıskancım sevdiğim hiç birşeyi paylaşamıyorum, kimsenin benden üstün olmasını kaldıramıyorum, bundan sıkıldım artık kendime kızıyorum ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Sevdiğim insanı da büyük baskı altında tutuyorum.

CEVAP Kendinize kızmanızdan başlarsak, bunu kendinizde bir sorun olabileceğini kabul ettiğiniz biçiminde yorumlayabiliriz. Değişmenin ilk aşaması veya değişme isteğinin göstergesi olduğu için,  bu önemli bir noktadır. İnsan olarak hepimizin yeterli, daha az yeterli veya yetersiz yönleri olabilir. Değiştirmek istediğiniz sorun olan kıskançlık, birçok insanda belli düzeylerde görülebilir; aşırıya kaçtığında bir sorun durumunu alır. Kendimizle barışık olamayız, insan ilişkilerimiz bozulur, sevdiğimiz insanlar da bizden uzaklaşır. Bu durumda yapılması uygun olan şey, kendimizi tanımayı artırmaya çalışmak, sorun olarak gördüğümüz özelliği değiştirmeye çalışmaktır. Bunları tam olarak kendi başımıza gerçekleştirmemiz güç olduğundan, en akılcı yol bir psikiyatriste başvurmaktır.

SORU Benim şikayetim unutkanlığım ve ara ara geçirdiğim krizlerim. Çarpıntı gibi başlayıp nefes alamamaya kadar giden bir şikayetim var,  ne yapabilirim.

CEVAP Kriz olarak tanımladığınız durum "çarpıntı gibi başlayıp nefes alamamaya kadar giden" durumsa, bunların panik nöbetinin belirtilerinden olduğunu söylemek gerekir. Unutkanlık bu belirtielr arasında yoktur. Unutkanlık için yaşınızı, unutkanlığın nelerle ilgili olduğunu, ne kadar sürdüğünü, ek olarak başka belirtinin olup olmadığını bilmek yararlı olur. İleri yaşlardaysanız, unutkanlık yapan organik nedenleri (beyin, vitamin, kronik hastalıklar, hipotiroidizm gibi) gözden geçirmek uygun olur. İleri yaşlarda değilseniz, bu unutkanlığın yukarıdaki özelliklerini bilmeye ek olarak ruhsal kökenli olup olmadığı da araştırılmalıdır. Kendi başınıza yapabileceğiniz en basit girişim solunum egzersizi olabilir. Panik bozukluğu olarak düşünülürse, ilaç ve psikoterapi yarar sağlar; bunlardan yarar sağlanamayan durumlarda TMU denenebilir.

SORU Kısa bir süre önce kız arkadaşımdan ayrıldım. Ayrılma sebebim beni aldatması olmasına rağmen hala ona kızamıyorum kendimde sorun arıyorum hep kendimi suçlu görüyorum kendimi çok zayıf hissetmeye başladım. Ben eskiden fırın işçisi olarak çalışan bir insandım bilgisayar kursuna giderek bilgi teknolojileri sektörüne geçtim önceden unlu elbiselerle çalışırken şimdi takım elbise ile işe gidiyorum bunları başarmama rağmen şimdi her şeye kötümser bakıyorum.

CEVAP İş yönünden azimli, başarılı olduğunuz anlaşılıyor. Duygusal ve sosyal ilişkiler yönünden sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız olay içinde bulunduğunuz durumu ortaya çıkarmıştır. Sevgiyi, ilgiyi, arkadaşlık ilişkisini kaybetmek de ölümle ilgili kayba benzer etki gösterir. Kayıp somut da, soyut da olsa kayıptır ve sonuçları benzerdir. Sizdeki etki açısından aldatılmayı hak etmediğinizi düşünmek de önemlidir. Yaşadığınız duygu ve düşünceler, yaşama ve her şeye bakış açınız depresyonu gösterir. Depresyon iyileşen bir bozukluktur. Bu nedenle, zaman geçirmeden bir psikiyatristle görüşerek tedavinize başlanması iyi olur.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi:16 Ocak 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.