'Çok çabuk sinirleniyorum ve çabuk parlıyorum'

Çok çabuk sinirleniyorsanız dikkat! "Çok çabuk sinirleniyorum, aniden parlıyor ve de 5 dakika içerisinde sakinleşiyorum" cümlesini çok sık kuruyorsanız sinirlerinize hakim olun!

Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

SORU Bundan 3-5 ay evvel ruhsal bir çöküntü yaşadım bu durumu kendi çabalarımla aşmaya çalıştım kısmen de atlattığımı düşünüyorum. Fakat Genelde kendimi çok gergin hissediyorum. Çoğu zaman dinç olamıyorum ve tahammülsüzüm. Acaba bu sorunu aşmak için neler yapmak lazım.
CEVAP
Ruhsal çöküntü olarak belirttiğiniz durum bir olaya bağlı olarak gelişmiş veya depresyon tanısı konacak kadar ciddi bir durum olabilir. Çöküntü (depresyon karşılığı olarak da kullanılır) belirtileri hafif şiddetteyse, kişinin baş etme gücü de yeterliyse, bunları aşabilir. Belirttiğiniz durum çöküntüyü tam olarak aşamadığınızı düşündürüyor. Gerginlik, tahammülsüzlük, dinç olamama gibi belirtiler depresyonda görülebilen belirtilerdir. Kendi kendinize yapabilecekleriniz arasında, bir sorun varsa onu giderme çabası, solunum egzersizi, insan ilişkilerinin artırılması, hoşa giden etkinliklerin (hobilerin) artırılması, uyku hijyenine dikkat edilmesi sayılabilir. Bunlar yararlı olmazsa, bir psikiyatristle görüşerek destek alabilirsiniz.

SORU 2004 yılında panik atak ve anksiyete davranış bozukluğu olmak üzere iki teşhis kondu ve yaklaşık bir yıl ilaç tedavisi uygulandı bu süreden sonra ben ilaçları bıraktım. Şu son 2 aya kadar da bir sıkıntım yoktu. şimdi ise sürekli içimde bir daralma kalbimde sıkışma ve beynimde karıncalanma diye tabir ettiğim durumları aralıksız yaşıyorum. Bunlarla birlikte asabiyet ve korkularda hat safhaya ulaşıyor.
CEVAP Panik bozukluğu anksiyete bozukluklarından biridir. Sınıflandırmalarda "anksiyete davranış bozukluğu" adında bir bozukluk yoktur, belki anksiyeteye bağlı davranış değişikliklerini vurgulamak için kullanılmış olabilir. Yakınmalarınız genel olarak anksiyete belirtileridir. Korkularınızın neler olduğunu yazmadığınız için (ölüm, çıldırma, hayvan, kapalı yer, açık alan vs.) o konuda bir şey söylemek doğru olmaz. Panik bozukluğunun iyileştiğini yaşayarak gördünüz, fakat tekrarlama olasılığı yüksek olduğu için bir alevlenme yaşıyor olabilirsiniz. Anksiyete bozuklukları sıklıkla depresyonla birlikte görülebilir, bu yönden de durumunuzun değerlendirilmesi uygun olur. Temel çözüm anksiyeteyi ortaya çıkaran nedenleri bulmak, çözmeye çalışmak ve baş etme gücünüzü artırmaktır. Bunlar için bir psikiyatriste başvurmanız yararlı olur.

SORU Çok çabuk sinirleniyorum, aniden parlıyor ve de 5 dakika içerisinde sakinleşiyorum ama o 5 dakikada sinirden patlayacakmış gibi oluyorum.
CEVAP Çabuk sinirlenme bazı kişilik yapılarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Belirttiğiniz beş dakikada sinirlilik çok aşırıysa, vurma-kırma, eşyaları fırlatma, gözünüzün hiçbir şeyi görmemesi ve sonuçları düşünmeme gibi belirtiler varsa, "aralıklı patlayıcı bozukluk" olarak değerlendirilebilir. Bunu netleştirmek için veya bir başka durum olup olmadığını belirlemek için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

UZMAN EKİBİMİZ İÇİN NPİSTANBUL BEYİN HASTANESİ'NE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.