COVID-19 için Antikor Testi

COVID-19 için Antikor Testi Nedir? COVID-19 için Antikor Testi nasıl uygulanır? COVID-19 için Antikor Testi kimlere uygulanır?

Yeni koronavirüs olan COVİD-19’a yakalanmak ve bilmemek mümkündür. Çünkü virüs bulaşmış herkesin semptomları yoktur. Ancak, daha önce enfekte olup olmadığınızı söyleyebilecek hızlı bir kan testi var. Buna antikor testi denir. Uzmanlar, sağlık görevlilerine bu yeni koronavirüsün ne kadar yaygın olduğu hakkında daha iyi bir fikir verebileceğini umuyor.

Antikor Testi Nedir?

Seroloji testi denildiğini duyabilirsiniz. Kanınızdaki antikor denilen bazı şeyleri arar. Vücudunuz bunları COVID-19 gibi bir enfeksiyonla savaşırken yapar. Aynı şey grip aşısı gibi bir aşı aldığınızda da olur. Bir virüse karşı bu şekilde bağışıklık geliştirirsiniz.

Antikor testi virüsün kendisini kontrol etmiyor. Bunun yerine, bağışıklık sisteminizin, vücudunuzun hastalığa karşı savunmasının enfeksiyona tepki verip vermediğini görüyor.

Antikor Testi nasıl çalışır?

Antikor testi için kan vermeniz gerekecek. Doktorlar SARS-CoV-2'ye karşı iki çeşit antikor testi uyguluyorlar.

Antikor testinde;

- Enfeksiyonda erken gelişen IgM antikorları ve

- İyileştikten sonra ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan IgG antikorları testte kontrol ediliyor.

IgM antikorları geliştirmek vücudunuzun yaklaşık 4 hafta sürer. Ancak bilim adamları bunun SARS-CoV-2 ile gerçekleşmesinin ne kadar süreceğini bilmiyorlar. Öğrenmek için daha fazla teste ihtiyaç vardır.

Mevcut antikor testlerinin Koronavirüs COVID-19'a karşı bağışık olup olmadığınızı size söyleyemeyeceğini unutmayın. Çünkü bu antikorların sizi koronavirüse karşı ne kadar koruyabileceğini bilmiyoruz. Ve bu testler virüsü teşhis etmek için kullanılmamalıdır.

Nasıl Yardımcı Olurlar?

Antikor testleri COVID-19'un ne kadar yaygın olduğunu gösterebilir. Bilim adamları virüsün kimde olduğunu öğrendikten sonra, çoğu insanın ne kadar hasta olduğunu öğrenebilirler. Buna sahip olan insanlar tekrar maruz kaldıklarında ne olacağını inceleyebilirler. Diğer bilimsel bilgilerle eşleştirildiğinde, araştırmacıların virüse karşı kimin bağışık olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

COVID-19'a karşı antikorları olan insanların güvenli bir şekilde işe geri dönebilmeleri ve normal yaşamlarının daha hızlı olabilmeleridir. Bu testler ayrıca COVID-19 için iyileşme plazma adı verilen deneysel bir tedaviye de yardımcı olabilir. Plazma kanınızın sıvı kısmıdır.

Araştırmacılar, plazmada antikorların COVID-19'dan iyileşen insanlar tarafından bağışlandığını virüsle hasta olanlara nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyorlar. Bir teori, bu plazmanın hasta insanların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğidir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

COVID-19 için pozitif test yaptırdıysanız ve tamamen iyileştiyseniz, muhtemelen antikorlarınızı şimdi test edebilirsiniz. 

Nasıl test yaptırabilirim?

Bu testleri evde yapamazsınız. Ve henüz yaygın olarak bulunmuyorlar. Ancak, antikorlarınızı kontrol etmenin bir yolu olup olmadığını doktorunuza veya yerel hastaneye sorabilirsiniz.

Doğru mu?

SARS-CoV-2 antikorları için pozitif test yaparsanız, bu genellikle COVID-19 olduğu anlamına gelir. Ancak virüsü kısa bir süre geçirdiyseniz olumsuz sonuç alabilirsiniz. Ve maruz kalmak ve antikor geliştirmemek mümkündür. Ayrıca “yanlış pozitif” de alabilirsiniz. Bu, antikorlarınız olduğu ancak farklı türde bir koronavirüsünüz olduğu anlamına gelir.

Bazı şirketler antikor testlerinin ne kadar iyi çalıştığı konusunda yanlış iddialarda bulundu. Ancak FDA, kötü bir test satan herhangi bir üreticiye zarar vereceğini söylüyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Haziran 2020Yayınlanma Tarihi:23 Mayıs 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.