DENEYİM YAŞI DÜŞÜYOR

A.A

Dünyada ilk cinsel deneyim yaşının düştü.  Türkiye'de de 15-24 yaş arasında cinsel ilişki yaşayanların oranının yüzde 42,8.

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, TBMM Kadın Erkek  Fırsat Eşitliği Komisyonuna, "Dünya'da ve Türkiye'de Ergen Sağlına" ilişkin  saptanan verileri içeren bir rapor sundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), genç nüfusu yaş gruplarına göre, sıfır ile 18  yaş arasını "çocuk", 10-19 arasını Adolesan (Ergenlik), 15-24 arasını  "gençlik", 10-24 yaş arasını da "genç insanlar" dönemi olarak sınıflandırdı. 

Örgüt, dünya nüfusunun bu dönemine ait 7 öncelik belirledi ve bunlardan sağlık  problemlerini birinci sıraya yerleştirdi. Gençlerin sağlık problemleri başlığı  altında toplanan sorunlarının alt başlıklarını, cinsellik, genel aktivite,  gebelik riski, isteyerek düşükler, toplumda cinsiyet ayrımcılığı, cinsel şiddet,  sigara, alkol ve madde kullanımı oluşturdu.

Dünya nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan gençlerin karşılaştıkları riskler  ve yeni durumlarda; ilk cinsel ilişki yaşının düşmekte olduğu, bu grup arasında  kontraseptif (Doğum kontrol araçları) kullanımının oldukça düşük olduğu ve  genellikle geleneksel yöntemlere başvurdukları belirlendi. Dünyadaki gebeliklerin  yüzde 10'dan fazlasının ergenlik dönemine ait olduğu saptanırken, her yıl meydana  gelen sağlıksız düşüklerin yüzde 25'e tekabül eden 4 milyonunun ergenlik  döneminde yaşandığı bildirildi.

Her 20 gençten birinde HIV/AIDS dışında bir CYBE (Cinsel Yolla Bulaşan  Enfeksiyonlar) görüldüğü ifade edilen raporda, yeni HIV/AIDS vakalarının  yarısının 10-24 yaş grubu arasında olduğu kaydedildi. DSÖ verileri, her yıl 14  milyon ergen gebe doğumunun gerçekleştiğini, bu rakamın 12,8 milyonunun  gelişmekte olan ülkelere ait olduğunu ortaya koydu.
        
ASKERE CİNSEL EĞİTİME DEVAM

Rapora göre, Türkiye nüfusunun yüzde 19,5'ni ergen ve gençler  oluşturuyor.

Türkiye'de 15-24 yaş arasında cinsel ilişki deneyimi kadınlarda yüzde  34,5, erkeklerde yüzde 51,1. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 19,5'ni oluşturan  kesimin yüzde 42,8'i ilk cinsel deneyimini 15-24 yaş arasında yaşıyor.

Türkiye'de 25-49 yaş arasında ilk evlilik yaşı yüzde 20,8. 15-19 yaş  arasında evlenenlerin sayısında azalma yaşanıyor, 1998 yılında yüzde 15,2 olan  evli olanların oranı 2003' de yüzde 11,9'a, 2008 yılında da yüzde 9,6'ya düştü.  Genç nüfus içinde 20-24 yaş döneminde yapılan evliliklerde de düşüş yaşanırken,  2003 yılında bu yaş grubunda evlenenlerin oranı yüzde 49,7, 2008'de bu oran yüzde  45,5'e geriledi.

Genç nüfusun en alt dilimini oluşturan 15-19 yaş arasındaki kadınların  yüzde 2,9'u, 20-24 yaş arasındakilerin de yüzde 3,6'sı en az bir düşük yapmış  olarak gözüküyor.

Sağlık Bakanlığı, Ergen Sağlık Programı çerçevesinde, ergen gebelikleri  2013 yılına kadar azaltılmayı, 2003 yılı için yüzde 7,5 olan ergenler arasında  çocuk doğurmaya başlayanların oranı 2013 yılında yüzde 3,8'e düşürmeyi  hedefliyor.

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Mehmet Rifat Köse,  komisyona verdiği bilgide ayrıca, Ergen Sağlığı Programı çerçevesinde, TSK ile  ortak çalışmalarında 500 merkezde askeri sağlık personeli yardımıyla cinsellik ve  üreme sağlığı konusunda eğitim verildiğini anlattı. 3 yıldır devam eden  programların genişletilerek sürdürüleceğini vurgulayan Köse, okullar içinde  öğretmenlere cinsel eğitim el kitapları hazırladıklarını kaydetti.
    
İSPANYA MAÇO BİR TOPLUM

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit de İrlanda ve  İspanya'ya yaptıkları çalışma ziyareti hakkında bilgi verdi.

Akşit, İrlanda'nın, Türkiye'ye benzemeyen bir yapısı olduğunu, ancak  İspanya ile pek çok ortak nokta yakalandığını belirterek, Endülüs Özerk  Bölgesinde edindikleri izlenimlerden yararlanacaklarını söyledi.

Güldal Akşit, İspanya'nın da maço bir toplum olduğunu buna rağmen,  kadınlar ve eşitlik adına çok önemli ve güzel düzenlemeler gerçekleştirdiklerine  tanık olduklarını ve bazı uygulamaların Türkiye'de yapılabilirliği üzerinde  çalışacaklarını ifade etti.
        
"TÖRE VE NAMUS CİNAYETİNDE ARTIŞ VAR"

Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Türkiye'de namus ve  töre cinayetlerinin 2002'de 66 iken içinde, o tarihten bu yana sayının 4 bin 163  kişiye ulaştığını söyledi. Arıtman, AK Parti döneminde namus ve töre cinayetine  kurban giden kadın sayısındaki artışın oldukça dikkat çekici bir boyuta  ulaştığını kaydetti.

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İncesöz ise Arıtman'ın iddialarının  doğru olmadığını, Hükümetin, kadınlar adına önemli kararlar aldığını, bu  konularda siyasi görüşlerin bir yana bırakılması gerektiğini söyledi.

MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, kadın sorunlarının çözümü konusunda  yeterli kaynak ayrılmadığını, bunun için ulusal bir fon oluşturulmasından yana  olduğunu bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.