Depresyondayım ne yapmam gerekir

Kendimi depresyonda hissediyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum...

SORU Merhabalar ben depresyon ilacı olarak Efexor kullanıyorum. Fakat buna rağmen çok unutkanlık var bunun için bana yardımcı olur musunuz.

CEVAP Unutkanlık depresyonda sık görülen bir belirtidir. Bunun nedeni, bireyin ilgi ve dikkatini kendi zihnine ve bedenine vermesidir. Depresyon tablosu iyileşirken, belirtilerin de iyileştiği görülür. Bu nedenle durumunuzun bütüncül olarak değerlendirilmesi doğru olur. Depresyonun diğer belirtileri düzeldi ve yalnız unutkanlık sürüyorsa, bunun nedenlerinin araştırılması (vitamin eksikliği, hipotiroidi, yaşa veya başka nedenlere bağlı bunama gibi) gereki

SORU Benim acele iş yapma heyecanlanma sosyal fobim var ve yeni girdiğim ortamlarda konuşamama çabuk iletişim kuramama tek başına bir yere gidememe içine kapanıklık tepkimi gösterememe tepkimi gösteremediğim için o olay içinde büyütüyor kafama takıyor buda bende sinir yapıyor

CEVAP Yaşadığınız ve belirttiğiniz belirtiler nevrotik belirtilerdir. Birçok bozukluğun belirtileri olarak değerlendirilebilir (Acelecilik ve kafaya takma-obsesif kompuılsif bozuklukta, yeni bir ortamda konuşamama ve çabuk iletişim kuramama-sosyal fobi, içine kapanıklık-depresyon veya bir anlamda sosyal fobi, tepki gösterememe-kişilik yapısı ile ilgili olabilir). Durumunuzla ilgili doğru bir karar verebilmek için, belirtilerinizin hangisinin daha önce başladığı, günlük yaşamınızı ne kadar etkilediği, kişilik yapınız gibi özelliklerin bilinmesi gerekir. Bir psikiyatristle bunları değerlendirdikten sonra durumunuz hakkında daha kesin bir yargıya varılabilir ve tedaviniz planlanarak uygulanır.

SORU Depresyondayım.Ne yapmam gereklidir?

CEVAP Depresyon sık görülen ve iyileşen bir bozukluktur. Yaşadığınız durum herhangi bir olaya bağlı geçici sıkıntı değil de, gerçekten depresyondaysanız, ilerlemeden ve geç kalmadan bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi:17 Ocak 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.