DEPRESYONUN İZLENMESİNDE YENİ YÖNTEM

DEPRESYONUN İZLENMESİNDE YENİ YÖNTEM

"Depresyon", gündelik yaşamda çok sık geçtiğinden olsa gerek, anlamı ağırlığından biraz yitirmiş bir sözcük konumuna geldi. Ama kimi zaman çok ağır seyredebilen, kimi zaman gizli kalan, oldukça da sinsi bir rahatsızlık.

Doğru ilacı ve tedavi biçimini bulmaksa her zaman kolay olmuyor; farklı ilaçların ve yöntemlerin ardarda denenmek zorunda kaldığı durumlar az değil. Uygun ilaçların çoğunun 6-8 haftada etki göstermeye başladığı da düşünülürse, bu büyük bir zaman kaybı demek. Ancak California Üniversitesi (Los Angeles) araştırmacılarının devreye soktuğu yeni bir 'beyin izleme' tekniği, bir depresyon hastasının belirli bir ilaca vereceği tepkiyi önceden tahmin etmek bakımından işe epeyce yarayacak gibi görünüyor. İlaç alımından yalnızca bir hafta sonra uygulanabilen bu tekniğin adı "frontal kantitatif elektroensefalog-rafi (fqEEG)." Yöntem, alına yerleştirilen beş elektrodla hastaların frontal loblarındaki (beyindeki alın lobu) elektriksel etkinliğin ölçülmesinden ibaret. Düşük etkinlik sergileyenlerin ilaca cevap verme olasılığı, diğerlerinden daha fazla.

Araştırmacılar, tekniği 111 hasta üzerinde uygulamış ve frontal loblarda yüksek etkinlik gösterenlerin ilaçlarını değiştirmişler. Bu kişilerin %70 kadarı yeni ilaca cevap verirken, ilacı değiştirilmeyenlerde olumlu tepki gösterenlerin oranının % 30'larda kaldığı gözlenmiş. Araştırmacılardan Andrew Leuchter, benzeri bir yöntemin zaten varolduğunu söylüyor. "Ancak, bu yöntem düzinelerce elektrod, 1,5 saate yakın süre ve özel eğitimli bir uygulayıcı gerektiriyor. Yeni tekniğin toplam süresiyse 15 dakika; üstelik tıp-sağlık eğitimi almamış biri bile uygulayabilir. Yöntemi o kadar basit hale getirdik ki, kendimiz bile uygulayabiliyoruz!"
NewScientist.com 21 Mayıs 2007

KAYNAK: Bilim ve Teknik Dergisi, Haziran 2007
//www.biltek.tubitak.gov.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.