DEPRESYONUN NEDENİ ELEKTRİKSEL OLABİLİR

Depresyonun nedeni Beynin işleyişini düzenleyen elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona neden olabileceği ortaya çıktı.

ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini kullanarak yaptığı araştırma sonucunda, farklı depresyon mekanizmalarının ve tedavilerinin tek bir elektrik akımı devresinden geçtiği, elektrik akımlarındaki değişikliğin depresif durumların nedeni olabileceği görüldü. Araştırmacılar, depresyon belirtisi gösteren farelerin beyinlerindeki elektrik akımındaki bozukluğun antidepresanlarla düzeltilebildiğini fark etti.

Nedenler anlaşıldı

Bu bulguların depresyonun neden birçok nedeni ve tedavisi olduğunu gösterdiği açıklandı.
Daha önce yapılan araştırmalar beynin işleyişini düzenleyen alfa, beta, delta ve teta elektrik dalgalarındaki düzensizliğin obeziteden hiperaktiviteye, uyuşturucu bağımlılığından pek çok suça eğilime kadar sağlıksız koşullar yarattığını göstermişti.

KAYNAK:
//www.milliyet.com.tr/Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.