DOĞURGANLIKTA MUCİZE

A.A

Bilim adamlarının kök hücreden yumurta  üretmeyi başardıkları, bunun kadınlarda kısırlık tedavisinde ve erken menapozda  umut olabileceği bildirildi.

İngiliz Times ve Daily Mail gazetelerinin haberine göre, Çinli bilim  adamları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, farelerin yumurtalıklarındaki kök  hücrelerin sağlıklı yavruların doğmasını sağlayacak yumurtalara  dönüştürülebileceğini belirledi.

Farelerin yumurtalıklarından aldıkları kök hücreleri laboratuvar  ortamında büyüten araştırmacılar, daha sonra bunları kısır farelerin  yumurtalıklarına yerleştirdi. Laboratuvar ortamında büyütülen kök hücreler  yumurtalıkta yumurtaya dönüştü ve fareler çiftleşince sağlıklı yavrular dünyaya  getirdi.

Araştırmacılar, şimdi kadınların yumurtalıklarından aldıkları kök  hücrelerle yumurta oluşturmaya çalışacak. Ancak bilim adamları, insanlar üzerinde  de başarılı sonuç elde etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna işaret  ediyor.

Şanghay Jiao Tong Üniversitesinden Dr. Ji Wu, tekniğin kısırlığı tedavide  ve erken menapozda umut taşıdığını söyledi.

Teknik insanlarda da kullanılabilirse, tüp bebek tedavisi için sınırsız  sayıda yumurta elde edilebilecek ve donör yumurtası almak zorunda kalan kadınlar  kendi yumurtalarından bebek sahibi olma imkanına kavuşacak. Kanserli kadınlar da  kemoterapi görmeden önce yumurtalıklarından kök hücre aldırıp ileride  kullanabilecekler.

Araştırma Nature Cell Biology dergisinde yayımlandı.      


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.