Düğmeyi unut beyninle çalıştır!

Japonya'da geliştirilen 'beyin-makine arayüzü' beynin kan akışındaki en küçük değişiklikleri fark ediyor ve beyin hareketlerini elektrik sinyallerine çeviriyor.

Japonya'da geliştirilen 'beyin-makine arayüzü' beynin kan akışındaki en küçük değişiklikleri fark ediyor ve beyin hareketlerini elektrik sinyallerine çeviriyor.

BEYİNLE İLGİLİ HER ŞEYİ ÖĞRENİN

Japonya'da geliştirilen yeni bir teknoloji, beyin aktivitelerini okuyarak elektronik aletleri parmak oynatmadan çalıştırmayı sağlıyor. Hitachi adlı şirketin ürettiği 'beyin-makine arayüzü' kan akışındaki en küçük değişiklikleri fark ediyor ve beyin hareketlerini elektrik sinyallerine çeviriyor. İlk olarak firmanın laboratuvarındaki tanıtımda, bu teknoloji kullanılarak elektrikli oyuncak tren hareket ettirildi. Hitachi ve Japon otomobil firması Honda, genelde tıbbi amaçlarla kullanılan teknolojiyi ticari alanda kullanmak için birbiriyle yarışıyor.

DÜŞÜNCE TEKNOLOJİSİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

Hitachi arayüzü geliştirerek, kullanıcıların düşünce gücüyle televizyonu açıp kapayabileceği veya kanalları değiştirebileceği bir uzaktan kumanda geliştirmeyi planlıyor. 2005'ten beri konuşamayan hastaların sorulara 'evet', 'hayır' gibi basit cevaplar vermesini sağlayan aygıtların yapımında kullanılan teknoloji sayesinde ileride hapistekiler de yakınlarıyla karşılıklı beyin okuyarak konuşabilecek.

BEYNİN DE CHECK-UP'I VAR

MANYETİK UYARIM TEDAVİ TMU HAKKINDA BİLGİ ALIN

AP

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.