DÜŞÜNCE OKUYAN MAKİNA

DÜŞÜNCE OKUYAN MAKİNA Beyin tarayıcı makine düşünme eylemi sırasında beyini inceleyerek insan hareketlerinin önceden tahmin edilmesini sağlayacak.

Alman bilimadamları düşünce okumaya yardımcı olacak bir makine geliştirdi. Beyin tarayıcı, düşünme eylemi sırasında beyni inceleyerek insan hareketlerinin önceden tahmin edilmesini sağlayacak. Almanya'daki Bernstein Beyin Merkezi araştırmacıları, bu makineyle düşünme sürecini aydınlatmayı hedefliyor.

BEYNİ İNCELEYEN EYLEM

Araştırmacılardan John Dylan Haynes, cihaz sayesinde insan hareketlerinin önceden tahmin edilebileceğini açıkladı. Hayles ìYeşille işaretli alanda beyin aktivitelerinin küçük bir modelini görüyoruz. Bu da kişinin o anda ne düşündüğüne bağlı olarak şekilleniyor. Bu durumda iki süreç var: Beyne düşünce girişi veya çıkışı yapmak. Kişinin eylemlerini bu süreçler sonunda anlayabiliyoruz" dedi.

E-POSTA İMKANI

Beyin tarayıcı, bedensel engellilere vücutlarını kullanmadan bilgisayar kullanma, e-posta yazma imkanı sağlıyor. Bilim adamları, tartışmalara yol açan bu tür buluşların kullanım amaçlarına karar vermenin bilimin değil; toplumun işi olduğunu söylüyor. Haynes, yüksek çözünürlüğe sahip beyin tarayıcı için "Bence bu cihaz yanlış kişilerin eline geçerse çok tehlikeli olabilir" uyarısında da bulunuyor.

KAYNAK:
//www.bugun.com.tr/Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.