DUYGUSALLAR DAHA MUTLU

BBC.com  - Çeviri: Ayda Çayır - NP Grup

Duygusal zekası yüksek olan kadınların cinsellikten çok daha fazla zevk aldığı ortaya çıktı.

Londra, King's College'de gerçekleştirilen ve iki binden fazla ikiz kadının katıldığı çalışmada, duygusal olarak daha zeki kadınların daha fazla orgazm yaşadığı ortaya çıktı.

Bu kadınlar kendilerinin ve başkalarının duygularını daha iyi takip edebiliyorlar.

ÇALIŞMA NASIL YAPILDI?

Çalışmada katılımcılar cinsel davranış ve performans detaylarıyla ilgili bir anket doldurdular ve emosyonel zekalarını test etmeye yönelik soruları cevaplandırdılar.

Cinsel ilişki ve mastürbasyon sırasında, emosyonel zeka ve orgazm sıklığı arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Cinsel beklenti ve arzuların partnere aktarılması bakımından, emosyonel zekanın cinsel işlev üzerinde doğrudan etkili olduğu saptandı. Ayrıca kadınların fantezi kurma becerisi veya cinsel eylemi kontrol etme duygusu ile duygusal zeka arasında olası bir bağlantı olduğu belirlendi.

HER ÜÇ KADINDAN BİRİ PROBLEMLİ
 
Kadın ve erkeklerin büyük bir kısmı yaşamlarının bir döneminde, stres ve ilişki sorunlarından kaynaklanan durumsal bir problemle karşı karşıya kalıyorlar. Kadınların yaklaşık üçte biri orgazm problemi yaşıyor. Sadece cinsel tekniklerin ve ortamın doğru olması sorunların aşılmasına yetmiyor.

Uzmanlara göre kendi duygularının farkına varmak, sorunları teşhis edip, karşı tarafa iletebilmek çözümü büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Çalışma The Journal of Sexual Medicine'de yer aldı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.