EĞİTİM İÇİN ANNE-BABA OKULLARI AÇILMALI

Uzmanlar: Devletin, çocuk eğitimine yönelik “anne baba okulları” açması gerekir.

Hacettepe Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, devletin, çocuk eğitimine yönelik “anne baba okulları” açması gerektiğini belirtti.

Çuhadaroğlu, Türkiye'de son zamanlarda hızlı ve önemli toplumsal değişimler yaşandığını söyledi.

Bu sürecin sosyolojik açıdan da toplumlarda karışıklığa yol açtığını ifade eden Çuhadaroğlu, insanların değişime ayak uydurmaları için yeterli bir zaman olması gerektiğini, böylece değişimin herkesin özümseyerek uyum sağladığı bir süreç oluşturduğuna değindi.

Türkiye'deki gibi değişimin hızlı olduğu yerlerde yetişkinlerin dahi değişime ayak uydurmakta zorlandıklarını vurgulayan Çuhadaroğlu, şöyle konuştu:

“Bir moda toplumu haline geldik. Bu değişikliklerden de en çok ergenlik dönemindeki gençler etkileniyor. Ebeveynler değişim sürecini özümseyerek yaşayamadıkları ve bu süreçte neyin doğru olup neyin olmadığını göremedikleri zaman bunu çocuklarına aktaramıyorlar. Ebeveynler ayaklarını yere sağlam basmalı ki gençler o değişim içinde çalkantılı bir dönem yaşarken iyi yönlendirebilsinler.”

Günümüzde ailelerin en çok “çocuklarına uygun sınırları öğretmekte zorlandığını” belirten Çuhadaroğlu, bunun da modernleşme kavramının suistimal edilmesi ve modernliğin “her istediğini yapmak” gibi algılanmasından kaynaklandığı söyledi. Çuhadaroğlu, “Böyle olunca daha küçük yaştan itibaren ebeveynler çocuklarının tüm istediklerine izin vermeye, ilkokuldayken cep telefonu almaya, lisedeyken ehliyeti olmayan gençlere araba kullandırmaya başladı” dedi.

 

Anne babaların çocuk eğitimiyle ilgili doğru tutumları, çocuklara nasıl eğitim verilmesi, sevginin ve disiplinin nasıl ve ne kadar gösterilmesi konularında çok bilinçli olmaları gerektiğini vurgulayan Çuhadaroğlu, böylece ebeveynlerin çocuklarına daha doğru oranda disiplin ve sevgi verebileceklerini söyledi

ÇOCUK EĞİTİMİNİN 2 TEMEL UNSURU

Çocuk eğitiminde sevgi ve disiplin şeklinde 2 temel unsur bulunduğunu anlatan Çuhadaroğlu, çocukların sevgiyle duygusal açıdan beslendiğini, disiplinle de öğrendiğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.