Einstein'ı öldüren hastalığa dikkat!

İzmir’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. M. Beşir Akpınar, Albert Einstein ölümüne sebep olan vücudun ana atardamarı aortun karın bölgesindeki kısmının genişlemesiyle oluşan ’abdominal aort anevrizması’na karşı vatandaşları uyardı.

İzmir’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. M. Beşir Akpınar, Albert Einstein ölümüne sebep olan vücudun ana atardamarı aortun karın bölgesindeki kısmının genişlemesiyle oluşan ’abdominal aort anevrizması’na karşı vatandaşları uyardı.

einstainYrd. Doç. Dr. M. Beşir Akpınar, abdominal aort anevrizmasının farkına varılıp zamanında teşhis edildiğinde kolaylıkla tedavi edilebilen, ancak farkına varılmadığında genişleyen bölgenin yırtılarak ani ölümle sonuçlanma riski yüksek bir hastalık olduğunu söyledi. Aort anevrizmalarının yüzde 90’ının karın bölgesinde meydana geldiğini belirten Akpınar, "Aort vücudun en büyük damarı, kalpten kanı alıp vücuda dağıtan ana damar. Bazı kişilerde farklı nedenlere bağlı olarak bu damar genişlemeye başlar. Normal damar çapının yüzde 50’si kadar şişerse, bunu bir hastalık olarak kabul ediyoruz. Damarın normal ölçüsü 2-4 santimetredir. Damar çapı 4 santimetrenin üzerine çıktığında aort anevrizması denir. 5.5 santimetre üzerine çıktığında ise cerrahi müdahale gerekir. Karın bölgesinde meydana gelen aort anevrizmasına abdominal aort anevrizması diyoruz. Aort anevrizmalarının yüzde 95’i de zaten bu bölgede meydana gelir. Mesela ünlü bilim adamı Einstein abdominal aort anevrizmasından dolayı ölmüştür" dedi.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Abdominal aort anevrizmasına 65 yaş üstü kişilerde sık rastlanıldığını belirten Akpınar, 65 yaş grubunda 100 kişiden 8’inde bu hastalığın görüldüğünü söyledi. Bu nedenle 65 yaş ve üstü kişilerin mutlaka aort anevrizması bakımından tetkiklerden geçmesi gerektiğini belirten Akpınar, kapalı ameliyat yöntemiyle hastalığın tedavi edildiğini anlattı. Aort anevrizması olan hastaların yüzde 90’nın hayatının bir döneminde sigara içtiğinin tespit edildiğini ifade eden Akpınar, "Bu damar genişlemesi bir aşamaya kadar gelir, damar genişledikçe basınca karşı olan mukavemeti azalır ve bir müddet sonra damar içindeki kanı tutamayıp patlar, bu yırtılma meydana geldiğinde hasta, hastane içerisinde bile olsa yüzde 60-90 oranında ölümle sonuçlanıyor. Bu sebeple erken teşhis çok önemlidir" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.