En çok Sovyet gençlerini etkilemiş

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerdeki muhalifleri Batı gençliğinden daha çok etkilediği ortaya çıktı.

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerdeki muhalifleri Batı gençliğinden daha çok etkilediği ortaya çıktı.

İngiliz tarihçi yazar Leslie Woodhead, The Beatles Kremlin’i Nasıl Etkiledi adlı kitabında grubun “Demir Perde”nin yırtılmasına neden olan ilk sökük olduğunu öne sürdü. beatlesZira, muhalifler ve müzisyenlere ilham veren grup Sovyetler Birliği gençliği için Batı’da olduğundan çok daha fazla anlam ifade ediyordu. Woodhead, grubun yasaklı olduğu dönemde Sovyetler’de bıraktığı izlerle ilgili yıllardır sürdürdüğü araştırmalarını belgesel yaptıktan sonra hikayeleştirdiği kitabında anlattı. Muhteşem Dörtlü olarak da anılan grubu 1962’de Liverpool’da bir bodrum katında çalarken keşfeden Woodhead, acemi bir programcı olarak bir televizyonda çalıştığı sırada ekranlara çıkarmıştı. Nitekim 4 ay sonra dünya listelerinde birinci sıraya yükselen grup, Batı propogandası yaptığı gerekçesiyle Soğuk Savaş sırasında yasaklandığı iki süpergüçten biri olan Sovyetler’de devrimin yapılmasında da belirleyici bir rol oynamıştı. Kitabın ana karakteri olan Rus yazar Art Troitsky, o zamanları “The Beatles, Sovyet sistemini baltalamak uğruna milyon dolarlar harcayarak kurulan dev kuruluşları alt etti” sözleriyle özetliyor. Tarihçi Mikhail Safonov ise, “Beatles çılgınlığı Sovyet kültürü kurumlarını yok etti. Bize demokrasi fikrini aşıladı ve çoğumuz için demir perdede ilk yırtıktı” diyerek grubun toplumsal değişimdeki yerini anlattı. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.