En ufak sesten bile korkuyorum

Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.

SORU

Rüyalarımda yüksekten düşüyorum korkarak uyanıyorum bu da başımda basınca sebep olup beynimde uğultu yapıyor. İşitme güçlüğü yaşatıyor bir kaç gün devam ediyor.

CEVAP Belirttiğiniz yakınmalar genellikle anksiyete bozukluklarında görülür. Yaşamınızdaki stresli olaylar, olumsuz iş ve aile ilişkileri, sosyal sorunlarınız neden olabilir. Bunların araştırılması ve tedavi başlanması için bir psikiyatriste başvurmanız uygun olacaktır.

SORU Derin nefes almak ta neden zorluk çekiyorum bir kaç doktora başvurduysam da bir netice alamadım.

CEVAP Derin nefes almakta zorluk çekmenin bedensel bir nedeninin araştırılması gerekir. Örneğin, sigara içiyor ve orta yaşın üstündeyseniz, akciğerlerle ilgili bir hastalığın belirtisi olabilir. Bedensel bir sorun bulunamazsa, psikiyatrik bir belirti olarak düşünülebilir. Bu belirti strese bağlı olabilir, panik bozukluğunda veya atağında görülebilir. Panik atağının bir belirtisi diyebilmek için başka belirtilerin de olması gerekir. Bedensel bir neden bulunamadıysa, bir psikiyatriste başvurabilirsiniz.

SORU OKB belirtilerinin yanı sıra çok sinirliyim, canım çok sıkılıyor ve daralıyorum. Yaptığım her şey beni çok çabuk sıkıyor. Bundan sonraki hayatımda beni hiçbir şey mutlu etmeyecekmiş gibi hissediyorum. Küçük şeylerden mutlu olmayı bırakın büyükler bile mutlu ediyor mu etmiyor mu anlayamıyorum.

CEVAP OKB belirtileri dediğinize göre, böyle bir tanı konmuş olmalı. OKB'de aniden sinirlenme ve saman alevi gibi sönme görülebilir. Sabırsızlık ve tezcanlılık nedeniyle herhangi bir şeyden çabuk sıkılma görülür. Genel olarak karamsarlık-kötümserlik (her şeyin olumsuz yanını görme), var olanla yetinememe vardır. Tüm bunlar için bir psikiyatriste başvurmanız, gerekirse tedavinizi psikologla da sürdürmeniz uygun olur.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.