Eniştemle istemediğim bir evlilik yaptım

Ablam ölünce eniştemle çocuklara bakmak için istemediğim bir evlilik yaptım, eşim sinir hastası olduğu halde senelerdir doktora gitmedi, annesinin sözünden çıkmadı sürekli bağırıyordu, çocuklar daha fazla etkilenmesinler diye ayrılamadım.

CEVAP Böyle bir evlilik, ortada yeğenleriniz bile olsa, istemediğiniz için onaylanacak bir durum değildir. Bu evliliğe sizi ailenizin zorlamış olduğunu tahmin ediyorum. Bu çözüm yolu kısa, fakat uygun olmayan bir yoldur. Aile büyüklerinin daha uygun bir çözüm yolu bulması beklenirdi. Eşinizin hastalığı nedeniyle tedavi olması konusunda kayınvalideniz ve sizin anne-babanız ikna etmeye çalışabilir. Eşiniz annesinin sözünden çıkmadığı için, onun etkisi daha çok olabilir. Bu durumda önce kayınvalidenizin ikna edilmesi gerekecektir. Tüm bunların dışında biri olarak siz olayların içine atılmış oldunuz. Kendi anne-babanızın desteği yoksa veya yetersizse, bir psikiyatristten destek alabilirsiniz.

SORU Üç yıl önce geçirdiğim ağır depresyondan sonra ilaç kullanmaya başladım. Artık daha iyi hissediyorum ve bu ilaçlardan kurtulmak istiyorum ama herhangi bir azaltmaya gittiğimde üç yıl önceki halime geri dönüyorum. İlaçlar cinsel hayatımı olumsuz etkiliyor.

CEVAP Depresyonun en önemli iki özelliği tedaviyle düzelmesi tekrarlama olasılığının olmasıdır. İlacın bırakılma zamanı konusunda sizin ve psikiyatristinizin görüşü önemlidir. Birlikte ilacı bırakmaya en çok hazır olduğunuz zamana karar verebilirsiniz. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz. Bırakırken en doğru yol, dozu azaltarak bırakmaktır. Birden bire bırakırsanız, bazı istenmeyen belirtiler görülebilir. Bir başka önemli konu, ilacı bıraktığınızda eski halinize döneceğiniz önyargısının olup olmadığıdır. Antidepresanların çoğunun cinsel yan etkisi vardır. Siz ve psikiyatristiniz ilacın bırakılması konusunda karar verirseniz, bu yan etki geçecektir. İlaç kullanmanız gerektiği konusunda karar verilirse, cinsel yan etkisi olmayan bir ilaca geçilebilir.

SORU Şikayetlerim nefes alamama. Göğüs hastalıklarına gittim fakat muayene sonucunda tedirginlik yaratacak herhangi bir bulguya rastlanmadı. Çok fazla vesvese yapıyorum. Kafamda kurduğum şeylerin yaşanacağını düşünüp uyuyamıyorum. Sürekli bir gerginlik ve baskı altında hissediyorum kendimi.

CEVAP Nefes alamama genel olarak bir anksiyete belirtisidir. Anksiyete de birçok psikiyatrik bozuklukta görülebilen bir belirtidir. Diğer belirti, günlük dilde takıntı olarak adlandırılan düşünce takılmalarıdır (obsesyon). Bu belirti obsesif kompulsif bozuklukta görülür ve belirttiğiniz gibi, uykunuzu kaçırabilir, dikkatinizi dağıtabilir. Bir psikiyatriste başvurursanız, yardımcı olacaktır.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2012