ERGENLİK YAŞI 40 A KADAR SÜRÜYORMUŞ

ERGENLİK YAŞI 40 A KADAR SÜRÜYORMUŞ Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ergenlik döneminin 40’lı yaşlara kadar sürdüğünü söyledi. "Okulda Şiddet ve Madde Bağımlılığı" seminerinde konuşan Prof. Tarhan, beynin sağ ve sol lopları arasındaki köprünün olgunlaşmasının 40’lı yaşları bulduğunu belirterek "Aslında ergenlik de 40 yaşına kadar sürüyor.

Erkeklerde bu köprü daha da geç oluşuyor" dedi. Tarhan, ergenlik döneminin doğru tanımlanması gerektiğini anlattı. Aileyle yapılan her konuşmada çocuğa mesaj verilmesi yerine ailenin çocuğuyla içinde mesaj olan bir ilişki kurması gerektiğini belirten Tarhan, "Aileyle yapılan sabah kahvaltılarının konferansa dönüşmesi, çocuğa ’Yine başladılar’ dedirtiyor. Böyle bir durumda anne babanın sözü tesirli olmuyor. Çocuk hırçınlaşıp, saldırganlaşıyor" dedi.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.