ERKEN ÖLÜM EN AZ NEREDE

REUTERS

Yetişkinlerde erken ölümlerin en az görüldüğü ülkelerin İzlanda ve Kıbrıs Rum kesimi olduğu ortaya çıktı.


Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan, 1970 ile 2010 yılları arasını kapsayan araştırmada, yetişkinlerde erken ölümün ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterdiği belirlendi.

Yaşları 15 ila 60 olan yetişkinler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, dünya çapında genelde düşüş gösteren anne ve çocuk ölüm oranının,
yetişkinlerde ölüm oranıyla ilgisi olmadığını gösterdi.

Avustralyalı ve Amerikalı araştırmacıların 187 ülkedeki kayıtlarla hane araştırmaları ve diğer kaynakları kullanarak yaptığı çalışmada, yetişkinlikte erken ölümün erkeklerde en az İzlanda'da, kadınlarda ise Kıbrıs Rum kesiminde olduğu sonucu alındı.

Masrafları Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından karşılanan araştırmada, son 40 yılda yetişkinlikte erken ölüm oranlarında yüzde 2'den fazla düşüş kaydedilen ülkeler Avustralya, İtalya, Güney Kore, Şili, Tunus ve Cezayir olarak sıralandı.

ABD'nin erken yetişkin ölümlerinde kadınlarda 49., erkeklerde 45. sıraya yerleştiği ve sıralamada Peru, Şili ve Libya'nın yanı sıra tüm Batı Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldığı görüldü. Araştırmanın yazarlarından Chris Murray, ABD'nin tüm bu ülkeler içinde sağlığa en fazla parayı harcadığını, ancak sonuçların söz konusu paranın yanlış şeylere harcandığını gösterdiğini söyledi.

Washington Üniversitesi Sağlık Metrikleri Enstitüsü Başkanı Murray, Avustralya ve Güney Kore gibi bazı ülkelerin yetişkinlikte erken ölümü azaltmada nasıl başarılı olduğundan emin olunmadığını, ancak sigara kullanımı ve trafik kazalarıyla ilgili uygulanan politikaların etkili olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Araştırma ayrıca, yetişkinlikte erken ölümün erkeklerde en fazla Swaziland, kadınlarda da Zambiya'da görüldüğünü, söz konusu ölümlerde Doğu Avrupa'da bir sıçrama kaydedildiği, bunun nedeninin Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra parçalanan sağlık sistemleri ve yaygın sigara kullanımının olabileceği bildirildi.

Öte yandan, muhtemelen hayat kurtarıcı AIDS ilaçlarının pazara girişi nedeniyle Sahra Altı Afrikası'nda yetişkinlikte erken ölümlerde azalma gözlendiği belirlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.