Eşim beni MSN'de aldatıyor

Sayın hocam benim sorunum eşim beni sürekli MSN’de telefonla aldatıyor bende buna çok üzülüyorum etkileniyorum başım boyun damarlarım çok ağrıyor boynum sertleşiyor. Doktorlara çok gittim faydasını göremedim bana eşim ve sağlığım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP Aldatma çok geniş alanlarda ve anlamlarda olabilir.  Sosyal ve kültürel olarak da aldatmanın anlamı ve biçimi değişebilir. Aldatmanın kökeni belki de zihinsel olarak aldatmadır. MSN ile aldatmada bu genel aldatmanın anlamı içindedir. Burada en önemli unsur, sizin bundan rahatsız olmanızdır. Konuyu aydınlatabilmek için eşinizin neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunun ortaya çıkarılması, evlilik ilişkinizin nasıl gittiğinin bilinmesi, bu durumun sizi nasıl etkilediğini eşinizin bilmesi ve bunların sonucuna göre çözüm aranması uygun olur. Belirttiğiniz bedensel yakınmalar yaşadığınız stresli durumla ilgilidir. Ağrı kesiciler veya kas gevşeticiler çok az yarar sağlayabilir. Durum düzelmezse, eşinizle birlikte bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU Ben 17 yaşında bir kızım sevgilim 27 yaşında bazen sorunlu da olsa iyi giden bir birlikteliğimiz var onu çok seviyorum oda beni sevdiğini söylüyor fakat sürekli cinse ilişkiye girmek istiyor. Bu durum beni rahatsız ediyor sürekli cinsellikten bahsetmesi beni strese sokuyor acaba beni sevmiyor da sadece bir seks objesi olarak mı kullanıyor düşüncesi bile kızdırıyor beni.

CEVAP Sizin yaşınızda karşı cinsten arkadaşlık insanları ve yaşamı tanıma açısından normaldir. Bir kişiyi sevmek ve bağlanmak  güzeldir. Fakat bu yaşta cinselliğin ön plana çıkması ve ileriye dönük kesin planların yapılması doğru değildir. Karşınızdaki kişiyi iyice ve gerçekçi biçimde değerlendirmeniz gerekir. İnsanlar için duygu önemlidir, ancak mantıktan uzak duygusallık sizi çıkmaza sürükleyebilir. Arkadaşınızın ne düşündüğünü bilemeyiz, siz de henüz emin değilsiniz. "Acaba sadece bir seks objesi olarak mı kullanıyor?" düşüncesini taşıdığınız için daha temkinli olmanız gerekir. Arkadaşınız sizi gerçekten seviyorsa, evleninceye kadar bekler.

SORU Benim ellerimde el titremesi sorunum var. Çok aşırı boyutta değil ama var. Beni ve çevremdekileri rahatsız ediyor. Özellikle heyecanlandığımda ve sinirlendiğimde daha belirgin oluyor. Doktora gittim. Bana ilaç verdiler o kısmen de olsa kesiyor ama yeterli olmuyor. Şimdi evleneceğim ve bu sorun yüzünden evlenemiyorum.kendimi kötü hissediyorum.

CEVAP İnsanların korku, heyecan, sinirlilik, yorgunluk gibi durumlarda ellerinin titremesi normaldir. Bu biçimdeki titremeler bu duygusal durumlar geçince, kendiliğinden kaybolur. El titremeniz duygusal değişikliklerle ilişkili görünüyor. Bu yakınmanıza başka yakınmaların eşlik edip etmediği, stresle baş etme yetiniz, yaşadığınız olaylar bilinirse, yararlı olma olasılığı artar. Titreme anksiyetenin bedensel belirtilerinden biridir. Titremeler sizi ve çevrenizi rahatsız ettiği için önemlidir, bu nedenle bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. Titremeler kimi zaman bunun dışında bazı nörolojik nedenlere de bağlı olabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.