Eşime sinir oluyorum

13 yıllık evliyim ben öğretmenim eşim çalışmıyor. 1 oğlum var ama eşimi sevmiyorum dışarıdayken onu özlüyorum iyi bir insan bazen ona layık olmadığımı düşünüyorum ama onu görünce sinir oluyorum. Gözüm hep dışarıda.

CEVAP Sevmediğiniz halde evliliğiniz sürdüğüne göre, eşinizin iyi yönlerinin olduğunu (iyi bir insan olduğunu belirtiyorsunuz) düşünmek yanlış olmaz. Evlilikte eşinizin iyi ve olumlu yönlerini görebilmek, ilişkinizi saygı çerçevesinde sürdürmek, birlikte gelecek planları yapabilmek, ortak yönlerinizi paylaşmak önemlidir. Sizin durumunuz "onunla da, onsuz da yapamamak" olarak özetlenebilir. Sorun eşinizde değil gibi görünüyor. Başlangıç olarak eşinizle ilgili olumlu yönleri öne çıkarabilir, varsa olumsuz yönlerini düzeltmesini isteyebilirsiniz. Benzer istekte bulunma hakkı eşiniz için de geçerlidir. Kendinizle ilgili olarak "görünce sinir olmanızın", "gözünüzün dışarıda olmasının" nedenlerini araştırmanız uygun olur. Büyük olasılıkla aradığınızı (aradığınız ne ise) dışarıda bulamazsanız. Durumunuz eşinizle ilişkinizi bozuyorsa, bir evlilik/ilişki terapistine; duygularınızı yansıtmıyor ve ilişkinizi bozmuyorsa, sizin bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU Bende devamlı aşırı baş dönmesi gözlerin bulanık görmesi ayakta duramama denge sağlayamama gibi haller oluyor doktora gittim tahlil verdi. Sonucu temiz çıkıyor benim bu hastalığıma bir çare söylerseniz sevinirim.

CEVAP Bir kişinin yakınmaları farklı hastalıkların belirtileri olabilir. Yaşadığınız belirtiler için önce bedensel hastalıkların araştırılması uygun olur. Bu belirtiler için kan şekerinin ve kan basıncının kontrol edilmesi, nörolojik muayenenin yapılması gerekir. Herhangi bir bedensel hastalık saptanamadıysa, ruhsal yönden inceleme gerekir. Bu konuda, yaşadığınız stresli yaşam olayları, aile üyeleriyle ilişkiler, varsa okul/iş sorunları, stresle baş etme yetiniz gözden geçirilmelidir. Bazan, varsa kullanılan ilaçlar da benzer yakınmalara neden olabilir. İlaç, bedensel hastalık olmadığından eminseniz, bir psikiyatriste başvurmanız uygundur.

SORU 10 yıllık evli 2 kızım var. Eşimle 1 yıldır maddi manevi sebeplerden ayrı yaşıyoruz eşim boşanmak istiyor ben istemiyorum çünkü hayatın zorluğunu biliyorum çocuklar açısından ve ne kadar uğraşsam da boşanmaktan vazgeçiremedim. Üstelik kendine ayrı ev açtı ben ve çocuklar annemlerde kalıyorum. Çocukları bile görmüyor gözü. Hayatında biri var ne yapsam bırakmıyor onu.

CEVAP İnsanlar kimi zaman duygularına kapılıp mantıksız davranabilir. Eşinizin durumu da böyle gibi görünüyor. Anlaşıldığı kadarıyla yuvanızın yıkılmaması için siz elinizden geleni yapmışsınız ve şu anda fiilen evliliğiniz bitmiş durumda. Çocuklarınız da durumu anlayacak yaşta olmalı. Çocuklarını ve evliliğini gözden çıkarmış biri olarak eşiniz iyi bir anne ve iyi bir eş olabilir mi? Çocuklar açısından durum daha önemlidir. Son yıllardaki genel görüş, çocukların sürekli huzursuz bir ortamda büyümesindense, anne-babadan biriyle huzur içinde büyümesinin daha iyi olduğu yönündedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:07 Mart 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.