'Eşimle cinsel problemlerimiz var'

"1,5 yıllık evliyim eşimle bazen aramızda cinsel problemler oluyor."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

SORU 1,5 yıllık evliyim eşimle bazen aramızda cinsel problemler oluyor. Şöyle ki yeri geliyor 1 hafta birlikte olmadığımız oluyor hep aklımda kuruyorum bu sefer ona sorduğumda psikolojim bozuk stresten diyor. Gerçekten etkisi olabilir mi çok kıskancım ona belli etmem bana çok düşkün ama alışılmışın dışında hareket ettiğinde aklıma başka şeyler gelir hemen. CEVAP Evliliğin uyumlu olmasında cinsel yaşamın uyumlu olmasının da rolü vardır. Evlilik için de, cinsel yaşam için de güvenmek önemlidir. Eşinizin belirttiği gerekçenin doğru olup olmadığı sizin düşüncelerinize yön verecektir. Gerçekten stresli bir işi ve yaşamı var mı? Çünkü stres cinsel isteği ve performansı olumsuz olarak etkiler. "Alışılmışın dışında hareket ettiğinde" bu yönden değerlendirebilirsiniz. SORU Göğüs iç kesimlerim ağrıyor, kendimi sıktığım zaman omuz iskeletim ve boynuma doğru ağrı oluyor. Bunu uzun zamandır çekiyorum doktora gittim kas gevşetici verdi. Daha önce ise antibiyotik kullandım. Hangi bölüme ve ne yapmalıyım. Ayrıca uyku problemim var uyuyamıyorum, uyursam da çok çabuk uyanıyorum. CEVAP Yakınmalarınız bedensel bazı sorunlarla ilgili olabilir; herhangi bir sorun saptanmazsa, "kendinizi sıkmanız", stres, belki depresyon bu yakınmalarınızı açıklayabilir. Herhangi bir eksiklik kalmaması için göğüs hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, psikiyatri bölümlerine muayene olmanız uygun olur. SORU Yurtdışında yaşıyorum, şu anda bir depresyon yaşıyorum.  Bir daha hiç iyileşemeyeceğimi sanıyorum. Her şey evimi değiştirdikten sonra başladı. Gittiğim yeni ev şehir dışındaydı ve çok sessizdi köyde denilebilir. Orada çok yalnız kaldım ve üzüldüm, üzüntüm her gün daha da arttı ve depresyona yol açtı. CEVAP Yaşamdaki değişiklikler, yalnızlık, sosyal ilişkilerin olmaması depresyona yol açabilir. Depresyonda sıkıntı, üzüntü, karamsarlık-kötümserlik, pişmanlık duygu ve düşünceleri yaşanabilir. Bir psikiyatriste (mümkünse Türk olması tercih edilmelidir) başvurursanız, yardımcı olacaktır.

 

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.