ETKİLER TATİLLE ATLATILACAK

A.A

Vatandaşlara daha ucuz tatil yapma imkanı tanıyan ve bu yıl Şubat ayında başlatılan "erken rezervasyon" kampanyasına ilginin beklenenden fazla olduğu bildirildi.

Bursa'da faaliyet gösteren bir turizm firmasının satış müdürü Esin Yılmaz, ekonomik kriz nedeniyle turizm sektöründe bir daralma beklendiğini hatta bu nedenle birçok otel ve tatil köyünün fiyat arttırımına gitmediğini söyledi.

Genellikle Mart ayında başlatılan "Erken rezervasyon" kampanyasının ilgi çekmek, tatilcilere daha iyi koşullarda tatil yapma şansı tanımak için bu yıl bir ay önce başlatıldığını ifade eden Yılmaz, kampanyaya yoğun talep olduğunu kaydetti.

Bazı otellerin ilginin artmasıyla fiyat arttırımına bile gittiklerini vurgulayan Yılmaz, "Ekonomik kriz nedeniyle erken rezervasyonda düşüş bekliyorduk ancak tahminlerimizin tersi çıktı. Otellerin fiyatlarını geçen yılki seviyede tutması ilginin artmasında önemli rol oynadı. İlgi artınca fiyatını yükselten oteller bile oldu" dedi.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Kampanyayı fırsat bilen bazı kişilerin yaz ayı başlamadan göstermelik turizm firmaları kurarak sözde erken rezervasyon taleplerini kabul ettiklerini ve bu şekilde vatandaşları dolandırdıklarını ifade eden Yılmaz, firma adı altında satış yapan bu kişilerin vatandaşlardan peşinat ve kalan taksitlerin çek ve senetlerini aldıktan sonra ortadan kaybolduklarını söyledi.

Geçen yıl bu tür firmalara erken rezervasyon kaydı yaptıran çok sayıda vatandaşın dolandırıldığına dikkati çeken Yılmaz, bu firmaların gazete ve el ilanlarıyla isimlerini duyurmaya çalıştıklarını, ayrıca geçici süreyle kiraladıkları iş yerlerinin önünü büyük afişlerle donattıklarını dile getirdi. Bu firmalar tarafından erken rezervasyonla müşterilere otellerin sunduğu fiyatların bile altında cazip fiyatlar önerildiğini bildiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu firmalar, lüks otelde ucuz tatil yapma hayali olan vatandaşları, çok cazip fiyatlar önererek kandırmaya çalışıyor. Geçen yıllarda çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu biliyoruz. Ya rezervasyonları yapılmıyor ya da 5 yıldızlı otel yerine sıradan bir otelde yer ayrılıyor. Bir yılın yorgunluğunu atmak için tatil bölgesine giden vatandaşlar da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Vatandaşlar, erken rezervasyon yaptırdıkları turizm firmalarını iyi araştırsınlar, güvenmedikleri firmalarla çalışmasınlar. Şüphe duydukları firmaları da ilgili kurumlara şikayet etsinler."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.