Evlilik enfarktüs düşmanı

Finlandiya’da gerçekleştirilen son bir araştırmaya göre evli erkek ve kadınlarda enfarktüs riski bekârlara kıyasla daha düşük.

Finlandiya’da gerçekleştirilen son bir araştırmaya göre evli erkek ve kadınlarda enfarktüs riski bekârlara kıyasla daha düşük.

evlilik(Turku Üniversitesi); sonuç tüm yaş grupları için geçerli. Avrupa Kardiyoloji Birliği araştırmayı Sophia Antipolis’te (Fransa) düzenlenen bir toplantıda açıkladı. Bekârlarda enfarktüs riskinin daha yüksek olmasının yanı sıra kalp koroner damarlardaki dolaşım bozukluğu sonucunda hayatlarını daha çabuk kaybediyor. Evli olmayan erkeklerin yüzde elli biri enfarktüsten yirmi sekiz gün sonra yaşamını yitirmiş. Boşanmışlarda bu oran yüzde kırk iki. Evli erkeklerin ise sadece yüzde yirmi altısı hayatını kaybetmiş.

EVLİLİK TERAPİLERİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

Bekar kadınlarda hastalık yüzde kırk üç, boşanmış olanlarda yüzde otuz iki, evli olanlarda ise sadece yüzde yirmi oranında ölümle sonuçlanmış. Bilim insanları araştırmadan sağlıksız insanların bekâr kalmaya ya da boşanmaya eğimli oldukları gibi bir sonucun çıkarılamayacağını söylüyorlar. Evli insanlarda enfarktüs riskinin daha düşük olmasının koruyucu evlilik faktörleriyle ilgili olabileceği düşünülüyor. Finlandiyalı bilim insanları yaşları 35-99 arasında değişen 15.330 kişinin enfarktüs verilerini incelemişler. Finami olarak isimlendirilen veri bankası 1993-2002 yılları arasında yaşanan enfarktüs vakalarıyla ilgili bilgileri içeriyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:19 Şubat 2013