Evren 13.82 milyar yıl yaşında

Avrupa Uzay Ajansı ESA geçen hafta uzaydaki en eski ışık ışınının görüntüsünü sundu Paris’te. Buna göre evrenimiz 13.82 milyar yıl yaşında.

Avrupa Uzay Ajansı ESA geçen hafta uzaydaki en eski ışık ışınının görüntüsünü sundu Paris’te. Buna göre evrenimiz 13.82 milyar yıl yaşında.

evrenYeni görüntü kozmolojik standart modelin diğer bölümlerini kanıtlarken aynı zamanda evrenin yaşını daha kesin bir şekilde açıklıyor. Buna göre evrenimiz 13.82 milyar yıl yaşında. “Planck” uzay teleskopuyla elde edilen haritanın verileri gerçi geçerli olan kozmolojik teorileri en iyi şekilde kanıtlıyor ama yeni haritanın “kusursuzluğu” öte yandan açıklamalar için yeni fiziksel deneyleri gerektirecek çözülmemiş fenomenlerin bulunmasına da yol açacak diyor uzmanlar. Mayıs 2009’da bir zaman makinesi gibi evrenin geçmişine bakması için uzaya gönderilen Planck, evrenin henüz 380.000 yıl yaşında olduğu zamana ait en eski ışık ışınını, yani kozmik mikrodalga arka plan ışınının haritasını çizdi. Planck verileri COBE(1989) ve WMAP(2001) NASA misyonlarıyla elde edilen bilgileri de düzeltti. ESA yeni veriler doğrultusunda evrenin 13,82 milyar yıl yaşında olduğu sonucunu çıkardı. Bu bugüne dek tahmin edilenden yaklaşık olarak 80 milyon yıl fark demek. Ayrıca Planck verileriyle uzayın birleşimi de daha kesin bir şekilde öğrenildi. Buna göre galaksiler, yıldızlar ve dünyamızdan oluşan normal maddenin, evrendeki kütle ve enerji yoğunluğuna sadece yüzde 49’luk bir katkısı olduğu görülmekte. Buna ilave olarak yaklaşık olarak yüzde 26.8 oranında karanlık madde var. Kütleçekim etkisiyle kendisini belli eden bu esrarengiz madde sanılandan daha fazla çıktı. Buna karşın evrenin hızla genleşmesine neden olan karanlık enerjinin, yüzde 68.3’lük oranıyla tahmin edilenden daha az olduğu anlaşıldı. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2013