'Geceleri ağzımı şapırdıtıyorum'

"Geceleri uyurken ağzımda emzik varmış gibi ağzımı şapırtadıyorum. 4 yaşına kadar emzik emmişim ve benim için yokluğu ağlayacak kadar önemliymiş. "

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

 

SORU On altı yaşında, yaşıtlarından 1 yaş geri erkek kardeşim var. Ortaokulu zor bitirince liseye vermedik okuyamaz diye. Acaba yanlış mı yaptık? CEVAP Bir kişiyi zeka yönünden değerlendirirken, yalnız testlerde ölçülerek (performans ve sözel) verilen zeka katsayısı yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte bu katsayı akademik başarı hakkında bilgi verebilir. Ortaokulu zor bitiren birini liseye göndermemek yanlış olmayabilir (Bu konuda karar için rehberlik araştırma merkezlerinden bilgi alınabilirdi). Böyle bir kişinin değerlendirilmesinden sonra özel eğitim veren veya meslek eğitimi veren okullara yönlendirilmesi yapılmaktadır. Böylece bir kişinin kapasitesini en üst düzeyde kullanması sağlanmaktadır. Yine de özel eğitim veren okullar için geç kalınmış sayılmaz. Aile ilgili yerlere (İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik Araştırma Merkezleri gibi) başvurursa, yardımcı olunur. SORU Beynin sağ tarafındaki damarlarda pıhtılaşma olan babam konuşma güçlüğü çekiyor. Bazı şeyleri hatırlamıyor yazı yazarken de bazen ya eksik, ya da yanlış yazıyor. Pıhtılaşmayı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi var mıdır? CEVAP Beyindeki pıhtılaşma veya beyne pıhtı gitmesi, değişik büyüklükteki bir veya birkaç damarı tıkamıştır. Bu damar(lar)ın beslediği alanlara kan gitmediği için o bölgeler işlevlerini yerine getiremez. Burada yazılan belirtiler bununla ilgilidir. Bu belirtileri tümüyle gidermek mümkün olmamakla birlikte, o bölgenin kanlanmasının artırılmasına çalışılır. Kontrol altında kullanılan bir grup ilaçla yeni pıhtıların oluşması önlenebilir. Bunun için bir nöroloji uzmanının muayenesi ve düzenli kontrolü gerekir. SORU Geceleri uyurken ağzımda emzik varmış gibi ağzımı şapırtadıyorum. Dört yaşına kadar emzik emmişim ve benim için yokluğu ağlayacak kadar önemliymiş. Ailem geceleri çıkardığım sese dayanamadığını söyledi. Acaba bunun temelinde çocukluğumda yatan psikolojik bir neden olabilir mi? CEVAP Emme davranışı, yeni doğanlarda bir refleks davranışken, sonraki yıllarda bilinçli ve amaçlı bir davranış biçimine dönüşür. Emme çocuklarda maddi ve manevi bir doyum sağlar. Normalde dört yaşına kadar emzik emilmesi önerilmez. Şimdi, uykuda emzik emer gibi davranışın olması büyük olasılıkla çocukluk yıllarından kalan haz aramayı ve bulmayı simgeleyebilir. Bu davranışta anne-çocuk ilişkisi, kişilik yapısı (saplanma), haz arama ve alma dürtüsünün gücü, doyumsuzluk gibi özellikler önemli olabilir. Bir ruh hekimiyle görüşülerek bunun altında yatan nedenler açıklığa kavuşturulabilir ve çözüm bulunabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Şubat 2013