GÖLGEYLE KİMİLİK TESPİTİ YAPILACAK!

GÖLGEYLE KİMİLİK TESPİTİ YAPILACAK!NASA’nın üzerinde çalıştığı ‘yürüyüş analizi’ adlı programla uydudan ve casus uçaklardan kimlik tespiti yapılabilecek...

NASA’DA  görevli bilgisayar programcısı Dr. Adrian Stoica, insanların gölgelerini analiz ederek bunu insanların gerçek hareketleriyle karşılaştıran bir program geliştirdi. Her insanın yürüyüş tarzının kendine has özellikler taşıdığı fikrinden hareket edilerek geliştirilen ve “yürüyüş analizi” adı verilen program, Bin Ladin gibi teröristlerin uydu ve casus uçaklardan izlenerek kimliklerinin tespit edilmesine olanak verecek.
DAILY Telegraph’ın haberinde, uydudan çekilen görüntülerde insanların yüzü görülmediği için kimliklerinin belirlenmesinin imkânsız olduğu belirtildi. Ancak gölgeler yürüyüş özelliklerinden dolayı kimlik konusunda ipucu verebiliyor. Gölge görüntülerinin analiz edilerek aranan kişiye ait gerçek hareket görüntüleriyle karşılaştırılması sonucunda izlenen kişinin kimliği ortaya çıkarılacak.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.