Görümcem var onu hiç sevmiyorum

"Evli ve 1 çocuk annesiyim. Görümcem var onu hiç sevmiyorum ve bizimle yaşıyor onu istemiyorum. Sadece çocuğum için ona katlanıyorum. Ne yapmalıyım?"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

 

 

 

SORU 5,5 yaşında oğlum var. Anaokulunda bir melek ama eve geldiğinde çok farklı bir çocuk oluyor. Her şeye itiraz ediyor onu giymem bunu giymem yemek yemem, her sabah giderken çorabım ayağımı acıtıyor diye ağlıyor. Öğretmenleri biraz içine kapanık olduğunu özgüveninin gelişmesi gerektiğini söylediler. CEVAP Çocukların davranışları genellikle çeveresindeki insanlara ve bulundukları ortama göre ortaya çıkar. Anlaşılan, ana okulunda pasif davranarak çevreye görünürde uyum sağlamış oluyor. Çocuk orada kuralların olduğunu bilir, herkesin onlara uyması gerektiğini anlar, her istediğinin yapılmayacağını yaşayarak öğrenir. Oysa çocuklar evlerinde kurallar olsa bile, onların esneyeceğini bilir, isteklerinin bir şekilde yerine getirildiğini görür, daha toleranlı davranıldığını yaşayarak öğrenir; anne-babasını "parmağında oynatabilir". Her sabah ağlayarak dolaylı biçimde ana okuluna gitmek istememesi de, böyle bir ortamdan ayrılmak istememesiyle ilgili olabilir. Anne-baba olarak sevgiyle fakat kesin tutumda yaklaşmak, evin kurallarını mutlaka uygulamak gerekir. Çocuğun sevildiğini ve değer verildiğini bilmesi, olumlu yönlerinin desteklenmesi kendine güven duymasını artırır. SORU Lise öğrencisiyim. Hayattan zevk alamıyorum ve ailem sürekli sorun yaşıyor annem ve babam çok kavga ediyorlar. Bu da benim moralimi çok bozuyor sinir hastası olduğumu düşünüyorum artık ellerim titriyor ve bir şey yapamıyorum. CEVAP Aile içindeki sorunlar aile üyelerinin hepsini etkiler. Anne-baba kavgasını görüp de bir şey yapamamak çaresizlik duygusu yaratır. Bu durumda kişi sıkıntı, umutsuzluk, yaşadan zevk alamama gibi belirtiler yaşayabilir. Bu belirtilerin anne-baba arasındaki sorunlar düzelince geçmesi beklenir. Uygun olan anne-babanın bir evlilik terapistine başvurmasıdır. SORU Evli ve 1 çocuk annesiyim. Görümcem var onu hiç sevmiyorum ve bizimle yaşıyor onu istemiyorum. Sadece çocuğum için ona katlanıyorum. Ne yapmalıyım? CEVAP Ailenin ve evin bir mahremiyeti vardır. Aile üyeleri dışındaki bir kişinin evde bulunması bu mahremiyeti bozar. Toplumumuzda bir ailenin yanında görümce, kayınbirader gibi akrabalar kalabilmektedir. Böyle bir durumun zorunlu olup olmadığı önemlidir. Görümceden neden rahatsız olunduğu anlaşılmaya çalışılmalı, olumsuzluklar belirlenmeli ve eşle konuşulmalıdır. Bunun çözümü aile içinde olacaktır.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.