Güneşin tedavi edici ışınları camdan geçmiyor

Güneşin tedavi edici ışınları camdan geçmiyorGüneşle ilişki kurmak ilaçtan fazlasını kazandırıyor.

Vücudunuz güneş ışığı ile temas ettiğinde vitamin D üretmeye başlar. İlaç şirketleri size güneş ışığı satamazlar, bu yüzden onun yararları ile ilgili olarak herhangi bir reklam da yapmazlar. İşin gerçeği şu ki çoğu insan vitamin D'nin sağlıkla olan ilişkisini bilmez. İşte o gerçekler.

Vitamin D, osteoporoz, depresyon, prostat kanserinden koruyor, hatta diabet ve obeziteyi de engelliyor. Vitamin D, beslenme dünyasında belki de en fazla gözardı edilmiş besin elementlerinden birisi. “Bunun nedeni büyük bir ihtimalle ücretsiz elde edilmesidir” diyor uzmanlar. Amerikalı uzman Dr. Michael Holick bakın güneş ışığı ve D vitamini ile ilgili neler söylüyor:

Vitamin D, deriniz tarafından doğal güneş ışığından gelen ultraviole radyasyonu ile karşılaşınca üretilir.

Güneşin tedavi edici ışınları (ki bunlar cildinizde vitamin D üretirler) herhangi bir camdan içeri süzülemezler. Bu şu demektir arabanızda veya evinizde otururken vitamin D üretimi olmaz.

Günlük besinlerinizden yeterli Vitamin D alabilmek hemen hemen imkansızdır. Vücudunuzda vitamin D oluşturmanın tek yolu doğrudan güneş ışını ile temas etmektir.

Günlük vitamin D ihtiyacını en alt düzeyde karşılayabilmek için en az 10 bardak vitamin D katkısı ile güçlendirilmiş süt içmek gereklidir.

Yaşadığınız yer ekvatordan ne kadar uzak ise güneş altında kalma ihtiyacınız da o oranda artar. Kanada, İngiltere ve A.B.D eyaletlerinin büyük bir kısmı ekvatordan oldukça uzaktırlar.

Vitamin D üretebilmek için teni koyu renkli olan kişilerin açık tenli kişilere oranla 20-30 defa daha fazla güneşte kalmaları gereklidir (açık tenlilerin ürettiği vitamin D miktarına eşit üretim yapabilmeleri için). İşte bu yüzden prostat kanseri siyah erkekler arasında salgın gibidir. Bu, çok basit, ama çok yaygın bir güneş ışını eksikliğidir.)

Bağırsaklarınızda kalsiyumun emilebilmesi için vücudunuzda yeterli vitamin D olması gereklidir. Şayet vitamin D miktarı yetersiz ise vücudunuzda kalsiyum emilimi olmaz ve aldığınız bütün kalsiyum takviyeleri de etkisiz kalır.

Vitamin D eksikliği bir gecede düzeltilebilecek bir şey değildir. Kemiklerinizi ve sinir sisteminizi güçlendirebilmek için aylar boyunca Vitamin D takviyesi almak (hap veya iğne olarak) ve güneş ışığında kalmak gerekir.

Güneş koruma faktörü çok zayıf olan kremler bile (örneğin SPF=8) vücudunuzun Vitamin D oluşturmasını yüzde 95 oranında engeller. İşte, güneşten korunma ürünleri bu şekilde bir vitamin eksikliğine neden olarak hastalıklara yol açarlar.

Güneş ışığından çok fazla ve gereksiz miktarda vitamin D üretmek mümkün değildir, çünkü vücudunuz sadece kendi ihtiyacı kadarını üretir.

Şayet göğüs kemiğiniz üzerine sıkıca bastırınca acı veriyorsa, o halde kronik vitamin D eksikliğinden muzdaripsiniz demektir.

Kullanılmaya başlamadan evvel vitamin D böbrekleriniz ve karaciğeriniz tarafından harekete geçirilir.

Vücudunuzda böbrek hastalıkları veya karaciğer hasarı varsa o zaman vitamin D'nin harekete geçirilmesi ve vücut içinde dolaşıma başlaması zorlaşır.

Vitamin D vücudunuzdaki en güçlü tedavi edici kimyasallardan birisidir, ancak bunu elde etmek için herhangi bir reçeteye veya ödeme yapmaya gerek yoktur. Güneş ışınlarıyla temasın zararlı etkilerine gelince, zaten vücudunuzdaki süper antioksidanlar sizin bedeninizin güneş ışığından yanmamasını sağlar (aşırı olmamak kaydıyla). Astaxanthin içimizdeki en güçlü güneş filtresidir ve sizin yanmadan güneş altında kalma sürenizi iki misli uzatır. Diğer güçlü antioksidanlar ise nar ve böğürtlendir.

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=31168


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.