GÜVENSİZLİĞİN SEBEBİ

GÜVENSİZLİĞİN SEBEBİGüvensizliğin en önemli birinci sebebi yalanın çok kullanılmasıdır. Yalan söyleyen bir insan ben yalan söyleyebildiğime göre insanlarda bana yalan söyleyebilir düşüncesi ile kimseye güvenmemeye başlar.

En sık rastlanan ikinci sebep insanların depresif ruh halinde olmalarıdır. Hiç bir şeyden zevk almayan mutsuz insanlar kendilerine güvenmezler. Hep olumsuz ve karanlık senaryo yazarlar. Karamsar yorumlar nedeniyle kötülük beklentileri içerisindedirler. Böyle bir ruh halindeki insan kendisini ve geleceğini tehlikede hisseder ve savunma içerisinde kalır. Çünkü hayatı engellerle dolu bir yaşam olarak yorumlamaktadır. Üçüncü bir sebep paranoid ruh halidir. Paranoid ruh halindeki insan korku içerisindedir. Kendisini tehdit altında hisseder.

İnsanların kendisine zarar vereceği ve kötülük yapacağı tarzındaki bir beklenti kişiyi sürekli savunma içerisinde tutar. Bu kuşkucu kişiler silahı severler, kolaylıkla korkunun etkisiyle yanılır, tepki verebilirler. Kimseye güvenmedikleri için hep kaygı içerisindedirler. Mutlu değillerdir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.