GÜZELLİĞİN SIRRI KARA ÜZÜMDE

A.A

Kadınlar müjde! Gençleşmek, genç kalmak ve zayıflamak istiyorsanız güzellik iksiri olan kara  üzüm tüketin.

 


Ondokuz Mayıs Üniversitesi  (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin  Çelik, gençleşmek ve zayıflamak isteyenlerin kadınların güzellik iksiri olan kara  üzüm tüketmesini istedi.

Prof. Dr. Çelik, kara üzümün yapısında  bulunan mineral, potasyum, magnezyum ve demirin vücudun bağışıklık sistemini  kuvvetlendirdiğini ifade ederek, zayıflamak isteyen kadınların üzüm tüketmesini,  gençleşmek isteyenlerin ise kara üzümden yapılan cilt maskesi kullanmasını  tavsiye etti.

İçerdiği maddeler sayesinde güzellik iksiri olarak nitelendirilen kara  üzümün zayıflama diyetlerinde de rahatlıkla kullanılabileceğini belirten Çelik,  “Kara üzümün kabuklarında yer alan resveratrol maddesinin birçok önemli yararı  vardır. Kadınlar kara üzümü ezip yüzlerine maske yapabilirler. Ezilmiş kara üzümü  bir saat yüzlerinde beklettiklerinde cildi taze tutarak, yüz güzelliği de  sağlamak ve kırışıklıkları önlemekte faydası vardır. Öte yandan yoğun renginden  dolayı ciddi bir antioksidan deposu olan kokulu kara üzümler doktor tavsiyesinde  zayıflamada da etkili olmaktadır. Gençleşmek ve zayıflamak isteyen bayanlar  güzellik iksiri kara üzüm kullansın” dedi.

Karadeniz Bölgesi'nde yetişen kokulu üzümlerin kabukları ve çekirdekleri  ile beraber tüketilmesi veya suyu sıkılarak içilmesi gerektiğini de açıklayan  Çelik, şunları söyledi:

“Üzümdeki inositol, kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcıdır. Bu  besindeki B1 vitamini kan şekerinin yakılması, kalp sağlığının korunması ve  öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli olan bir vitamindir. Yaşlanmaya  karşı koruduğu gibi, alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır. Vücuttaki  yağların erimesi için yardımcı olur. Kabuk ve çekirdekleri bağırsak  metabolizmasını hızlandırır.

Kara üzüm, vücutta yağların erimesine yardımcı olarak cildin taze ve  temiz bir görünüm almasını sağlar. İçerdiği maddeler sayesinde güzellik iksiri  olarak nitelendiriliyor. Bir salkım kara üzüm veya buna eş değer kurutulmuş kara  üzüm, vücudu ve beyin hücrelerini zindeleştiriyor. Bir kilo üzüm, bin 150 gram  süt, 390 gram et, 300 gram ekmek ve bin 200 gram patatese eşdeğerdir. Bu nedenle  de aynı zamanda bayanlar için en ideal rejim menüsüdür.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.