HASTA KALPLER İÇİN YENİ TEDAVİ

AFP

ABD'de bilim adamları, laboratuvarda kalp krizi geçiren farelere iğneyle birçok kez, kalbin ve sinir sisteminin ilk gelişiminde önemli rol oynayan NRG1 adı verilen proteini verdi. Bu protein, farelerde kalp kası hücrelerinin büyümesini ve kalbin işleyişinin iyileşmesini sağladı.

Amerikan "Cell" (Hücre) dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Bernhard Kühn, "bildiğim kadarıyla bu, sistematik olarak insanlara uygulanabilecek, kalbin yenilenmesine ilişkin ilk tedavi yöntemi" ifadesini kullandı.

Kühn, bu yeni yöntemin, kalp dokularının yenilenmesinde kök hücre tedavisine alternatif olabileceğini de belirtti.

Bilim adamları, insan üzerinde bu yöntemi denemeden önce tedavinin insanlarda zararlı olup olmadığından emin olmak için başka deneylerin gerekli olduğunu da vurguladı.

Araştırmada, kalp krizinden sonra, kalp yetmezliği olan hastalarda ya da doğuştan kalbinde yapısal bozukluk olan çocuklarda, kalbi oluşturan kas dokularının kendini yenileyemediğine, ancak bu yöntemin "umut verici" olduğuna dikkat çekildi.

Ana rahminde hücreler çoğalıyor ve böylece kalp kendini yenileyebiliyor ancak doğumdan sonra kalp kaslarını çalıştıran hücreler bölünmüyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.