Hayal gücüyle sanal seyahat

Artık felçli hastalar da popüler sanal yaşam adresi Second Life'tan faydalanabilecek. Yeni cihaz, depresif hastalar için de umut...

Japon araştırmacılar, sanal dünyanın popüler adreslerinden 'Second Life'ta parmak kımıldatmadan, sadece hayal gücünün yardımıyla dolaşılabileceğini müjdeledi. Çalışmanın felçli hastalar için kullanılması amaçlanıyor. Daha önce yapılan çalışmalarda, insanların beyin dalgalarını kullanarak bilgisayar imlecini oynatması sağlanmıştı, Keio Üniversitesi araştırmacılarıysa bu teknolojiyi internet dünyasına uygulayan ilk ekip oldu.
Kafasına, beyin dalgalarını analiz edebilen elektrotlarla kaplı bir cihaz geçirilen kişi, kendisinin yürüdüğünü hayal ederek Second Life'taki karakterini ileri hareket ettirebilecek. Teknoloji, felçli insanlara sanal dünyada başkalarıyla sohbet etme, alışveriş yapma imkânı verecek.

Kendini gezerken görecek
Ekipten Junichi Uşiba, Second Life'ta hareket etmenin, rehabilitasyon için isteksiz, depresyondaki felçlileri de motive edeceğini söylüyor: "Bu teknoloji, felçli insanların diğerleriyle iletişim kurmalarını ve sanal dünyada birçok işi birlikte yapabilmelerini sağlayacak. Kendi karakterlerinin ortalıkta dolaştığını gözleriyle gördükleri zaman beyin aktiviteleri harekete geçebilir ve bu bazı fonksiyonları iyileştirebilir."
Ekip felçli hastaların sanal dünyaya nasıl tepki verdiklerini görebilmek için teknolojiyi gerçek felçlilerle deneyecek.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ekim 2007

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.