HAYATA KİTAPLARLA TUTUNDU

A.A

Isparta'da Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında "En çok kitap okuyan okuyucu” seçilen 16 yaşındaki bedensel engelli öğrenci Rüveyda Özdemir, istenirse engellerin kaldırılabileceğini belirterek, “Bunu da kitaplardan öğrendim" dedi.

Doğuştan bedensel engelli olan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm hayatını tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda kaldığını, ancak tekerlekli sandalyeye bağımlı olmasını bir engel olarak görmeyerek hayata kitaplarla tutunduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 2 yıl önce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün “Evlere Kitap Servisi” kampanyasından yararlandığını belirten Özdemir, kendisini en iyi kitapların dinlediğini anlattı.

Açık öğretim lisesi öğrencisi Rüveyda Özdemir, şöyle konuştu:

"Müzik dinlemeyi ve okumayı çok seviyorum. Kitaplarla adeta bütünleştim. Sürükleyici her şeyi okuyorum. Hiçbir konuyu ayırt etmiyorum, ama savaş içerikli konular hoşuma gitmiyor. Benim tarzıma uygun olan kitaplar, araştırma yazıları. Bugüne kadar kaç kitap okuduğumu hatırlamıyorum. Çünkü hiçbir zaman sayısını kaydetmedim. Kitaplar benim uğraşım oldu. Yeri geldi ben onları okudum, yeri geldi kitap beni dinledi. Sanırım bundan dolayı hayata küsmedim. Doğuştan bedensel engelliyim, ama insan istedikten sonra engelleri kaldırabiliyor. Bunu da kitaplardan öğrendim."

Üniversiteyi kazanmayı çok istediğini de vurgulayan Özdemir, "Engelli değil, üniversite hedefi olan, ailesi ile mutlu bir insanım" diye konuştu.

ÖĞRETMEN VEYA SEKRETER OLMAK İSTİYOR

Rüveyda Özdemir, öğretmen ya da sekreter olmak istediğini belirterek, sekreterliği masa başı işi olduğu için, öğretmenliği ise kitabın kendisine kazandırdığı derin hazineyi öğrencilerine aktarmak için istediğini ifade etti.

Türkiye'de insanların okuma alışkanlığı olmadığından yakınan Özdemir, "İnsanlar zamanlarını daha çok televizyon karşısında geçiriyor. Oysa bir kitap bile insanın kendisinde etkin değişim yaratıyor. Öğretmen olursam bu hazineyi öğrencilerimle paylaşmak istiyorum" dedi.

Kendisi gibi engelli olan kişilere hayata küsmemeleri çağrısında bulunan Özdemir, hayattan alınacak çok zevk olduğunu dile getirdi. Engellilere sevdikleri işleri yapmaları, kendilerine hobiler oluşturmaları ve asla karamsarlığa kapılmamaları çağrısında bulunan Özdemir, her insanın hayatın sunduğu nimetlerinden faydalanma hakkı olduğunu vurguladı.

Aile sevgisinin de önemine işaret eden Özdemir, engelli veya engelsiz her insanın sevgiyi dışarıda değil, önce ailesinde araması gerektiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.