HAYDİ GENÇLER TATİLE

A.A

Gençlik ve Genel Müdürlüğü  Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan Gençlik Kampları, her  yıl olduğu gibi bu sene de gençlere tatil imkanı sunarak, uzun yıllar  unutamayacakları bir tatil yaşamalarını sağlayacak.

Spor branşlarına olduğu kadar gençlerin psikolojilerine de büyük önem  veren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), düzenlenen kamplarda, Türkiye'nin  dört bir yanından gelen gençlerin hem yeni dostluklar kurmasını, hem de yıllar  boyunca unutamayacakları bir tatil yapmasını amaçlıyor.

Maddi durumu iyi olmayan gençlerin bir komisyon tarafından  belirlenmesinin ardından illere verilen kontenjan sayısı kadar genç, bu kamplarda  tatil imkanı bulacak. 2 yaş grubu olarak planlanan gençlik kamplarında, hem  sportif, hem de kültürel birçok etkinlik organize ediliyor. Kamplarda, rafting,  kano, traktör safari, kaya inişi, paintball, oryantiring, dağ bisikleti, doğa  yürüyüşü, yapay duvar tırmanışı gibi birçok sportif etkinliğin yanı sıra, halk  oyunları, açık hava sineması, köyde hayat ve tiyatro gibi birçok kültürel  faaliyet de kamp programı içinde yer alıyor.

13-17 yaş gruplarına ücretsiz olacak deniz kampları, Aydın Kuşadası  Davutlar, Mersin Silifke Akkum, İzmir Çeşme Paşalimanı ve Çanakkale Güzelyalı'da  yapılacak.

120 TL katkı payı belirlenen 18-24 yaş gruplarının doğa kampları ise  Trabzon Sultanmurat ve Bolu Aladağ'da organize edilecek. Doğa kampları için  gençlerden katkı payının yanı sıra ulaşım bedeli de alınırken, kampa dahil  olunduktan sonra günde 3 öğün yemek, etkinlikler, geziler ve çeşitli ikramlar bu  ücret içinde yer alıyor ve ekstra bir ücret talep edilmiyor.
        
TÜRKİ CUMHURİYETLERDEN MİSAFİR GENÇLER
        
Bu arada Trabzon'da yapılacak doğa kampının ilk dönemi Türki Cumhuriyetler'den gelen gençlerle ortak olarak düzenlenecek.

Trabzon'da yapılacak doğa kampının ilk döneminde 250 Türk, 250 de Türki  Cumhuriyetlerden gelecek gençler, birlikte tatil yapma imkanı bulurken, kampın 2.  dönemi yine tamamen Türk gençlere ait olacak.

Kampa katılacak Türki Cumhuriyetlerden gelecek gençler ise 15 gün sonra  belirlenecek.
        
AKTİVİTELER
        
İzmir, Aydın, Mersin ve Çanakkale'de düzenlenecek olan deniz kamplarında,  gençlere 7 ayrı aktivite imkanı sunulacak.

El sanatları, tiyatro, halk oyunları, deniz aktiviteleri, spor  aktiviteleri ve geziler, 13-17 yaş grubu gençlerin katılabileceği organizasyonlar  olacak.

Trabzon ve Bolu'daki doğa kamplarında ise gençler, rafting, paintball,  oryantring, tırmanış, treking ve kaya inişi aktivitelerine katılacak.
        
KAMP TARİHLERİ
        
Öte yandan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi  Başkanlığı, yapılacak kampların tarihlerini de belirledi.

Buna göre 6'şar dönemden oluşan Aydın Kuşadası Davutlar, Mersin Silifke  Akkum ve İzmir Çeşme Paşalimanı kampları ile 4 dönemden oluşan Mersin Silifke  Akkum kampının ilk dönemi 1-8 Temmuz, 2. dönemi 11-18 Temmuz, 3. dönemi 21-28  Temmuz, 4. dönemi 31 Temmuz-7 Ağustos, 5. dönemi 10-17 Ağustos ve 6. dönemi de  20-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
        
PSİKİYATRİ UZMANI PROF. DR. SÖYLEMEZOĞLU
        
Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ünsal Söylemezoğlu, gençlik kamplarının  gençlerin ailelerinden bağımsız olarak dünyaya açılımlarına büyük katkı  sağladığını söyledi.

Söylemezoğlu,  gençlik döneminin aileye  tabi olmadan, kendi ayakları üzerinde durabilmenin başlangıcı olduğunu  belirterek, "Gençlik, kendi sorumluluklarını almak isteyen, kendi ayakları  üzerinde durmaya çalışan bir yaş çağıdır. Bu kamplar, gençler için dünyaya açılım  açısından son derece önem taşıyor. Benim gelişimiyle ilgili olarak genç bir  insana soracağım ilk soru "kaç arkadaşın var" olacaktır" dedi.

Gençlik kamplarının gençlerin kendilerini ailelerinden bağımsız birey  olarak görmelerine de yardımcı olacağının altını çizen Söylemezoğlu, şunları  söyledi:

"Spor vasıtasıyla yeni arkadaşlıklar edinmek, bir genç için gelişim  çağında büyük önem arz eder. Bu birliktelikler ve paylaşımlar, kişiliklerine  önemli katkılar da sağlayacaktır.

Arkadaşlık, doğayla bütünleşme ve sporla  tanışma bu kampların gençlere kazandırdığı en önemli olaylar."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.