Hem sağlıklı hem zeki olsun

Anneler dikkat! Bebeğinizin hem sağlıklı hem zeki olmasını istiyorsanız bebeğinizi emzirin.

Anneler dikkat! Bebeğinizin hem sağlıklı hem zeki olmasını istiyorsanız bebeğinizi emzirin.

İnsana sağlıklı ve uzun bir ömür  armağan etmesi nedeniyle, bir annenin çoğuna bırakacağı en büyük mirasın anne  sütü olduğu belirtildi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve  Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, son  yıllarda tüm dünyada “sağlıklı ve uzun yaşam” konusuna özel ilgi olduğunu, bu  ilginin giderek arttığını söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

İnsanın sağlıklı ve uzun yaşayabilmesi için çeşitli beslenme ve egzersiz  programları ya da yiyecekler önerildiğini ifade eden Türk, aslında sağlıklı ve  uzun ömür için gerekli olan kazanımların büyük bölümünün bebeklik döneminde elde  edildiğini vurguladı. UZUN VADEDE KANSERE KARŞI BİLE KORUYOR Türk, anne sütünün öneminin her zaman vurgulandığını ancak bu sütün  kişiler için ne derece büyük anlamlar ifade ettiğinin yeterince bilinmediğini  belirterek, şunları kaydetti: “İnsanın hem sağlıklı hem de zeki olması, yeteri kadar anne sütü alıp  almadığıyla yakından ilgilidir. Bu nedenle bir annenin çocuğuna bırakabileceği en  büyük miras anne sütüdür. Bunu başka türlü şu şekilde de söyleyebiliriz; bir anne  için çocuğuna yapabileceği en büyük kötülük, mazereti olmadığı halde onu yeteri  kadar emzirmemesidir. Türkiye'de çocuklarımızın beden kitle endeksi  istatistiklerinde, boy kısalığı ve zayıflık gibi sorunlarımız var. Çocuklarımızın  istenilen boya ulaşması için anne sütü çok önemlidir. Hatta, anne sütünün uzun  vadede kansere karşı koruduğu bilimsel bir gerçektir. Tüm bu önemli verilere ek  olarak, yeteri kadar anne sütü alan çocuklarda, modern yaşamda karşılaşılan en  önemli sorunlardan biri olan alerjik rahatsızlık daha az görülüyor. Ayrıca, anne  sütüyle yeterince beslenen çocukların ciltleri daha parlak, saçları da daha  sağlıklı oluyor.” SÜT İLE HAYAT BOYU SAĞLIK Bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesinin ideal olduğunu aktaran  Türk, “Süt tüketiminin önemi, sadece bebeklik dönemiyle sınırlı değildir.  Çocuklarımıza günde bir bardak süt içirmemiz, onların gelişimlerine büyük katkıda  bulunacaktır. Bununla da kalmayıp, yetişkinlere de ömür boyu günde bir bardak süt  içmelerini öneriyoruz. Yani, sağlıklı bir yaşam istiyorsak, D vitamini deposu  sütü, hayatımızın hiç bir döneminde soframızdan eksik etmemeliyiz” diye  konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:12 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.