İç İletişimin İyileştirici Gücü, Kendinle Barışmak kitabı raflarda

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan'ın yeni kitabı “İç İletişimin İyileştirici Gücü, Kendinle Barışmak” raflardaki yerini aldı.

Özkan, eserinde "Neden bazı insanlar diğerlerine göre günden güne daha mutlu, daha üretken ve daha sağlıklı oluyor? Neden bazı insanlar sağlıklı görünürken, diğerleri sağlıklı görünmüyor?" sorularının cevaplarını arıyor.

Tıp alanında yapılan araştırmalar, iç iletişimin sağlığı etkilediğini gösteriyor diyen Özkan iç iletişimden yola çıkarak, insan sağlığının iyileşmesine katkıda bulunmaya çalıştığını vurguluyor.

Kendinizi değerli hissedin

Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan; "Herhangi bir hastalığın bizi etkileme derecesi, hayatımızı ve kendimizi nasıl algıladığımıza bağlıdır. Kendimizin değerli ve iyi olduğunu hissediyorsak, umduğumuzdan daha sağlıklı oluruz. Bugün artık “çokbilmiş doktor” un yerini “iyileşme sürecinin katılımcısı doktor” almıştır. Artık tıpta teknik beceri kadar, sağlıklı iletişim kurabilme, etkili dinleme ve empati becerisi de önem kazanmaktadır. En önemlisi de kişinin kendisiyle iyi konuşması ve etkili iletişim kurmasıdır. Bir kitap, sağlıkla ilgili her şeyi yapamaz, ama sağlık konusunda insanların dikkatini çekebilir ve özellikle kendileriyle olumlu konuşma yapmaları konusunda onları uyarabilir." diyerek eserinin önceliklerini vurguladı.

Sağlıklı kişi, daha sağlıklı olmak için çaba sarf edendir

Eserde insanları tedavi etmek gibi bir amaç güdülmemiştir diyen Zülfikar Özkan; "Amaç, kişinin sağlığını geliştirme yoluna aktif katılımını sağlamaktır. Hastalıktan kurtulmak isteyen kişi, kendini tedavi sürecinin bir parçası haline getirmek zorundadır. Bu bağlamda iç iletişim önem kazanıyor. Sağlıklı kişi, daha sağlıklı olmak için çaba sarf eden bir kimsedir. İç iletişimde amaç, insanın kendisini tanıması ve kendisiyle barışık olmasıdır. Bireyin kendisiyle barışıklığı, aynı zamanda kişinin çevresi ve evrenle barışık olmasıyla sonuçlanır." dedi.

Özkan, kitabın farkındalık oluşturduğu konu başlıklarını da sıraladı.
• Kendimizle konuşma şeklimiz sağlığımızı etkiler.
• Kendinize verdiğiniz değeri yükselterek bağışıklık sisteminizi güçlendirebiliriz!
• Bağışıklık sistemimiz iç diyaloğumuza dikkat eder ve ona göre çalışır.
• Hastalık düşünmek hastalık doğurur!

Kültür Ocağı Vakfı iştiraklerinden biri olan KOCAV Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap, birçok kitabevinde satışa sunuldu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Nisan 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.