İnsanı mahçup eden sağlık sorunları

Bu sağlık sorunları insanı mahçup ediyor. işte insanı mahçup eden sağlık sorunları ve çözümleri.

Bu sağlık sorunları insanı mahçup ediyor. işte insanı mahçup eden sağlık sorunları ve çözümleri.

NEFES KOKUSU Yanınızda diş fırçası, diş macunu veya nefes tazeleyici sakız taşımak hoş olmayan nefes kokularıyla başa çıkmanın kolay bir yoludur. Eğer bunlar mevcut değilse daha kolay bir yol deneyebilirsiniz: Su içmek. Nefes kokusu çoğu zaman ağızdaki kokuya neden olan veya kokuya neden olmayan bakterilerin oranının çok fazla artmasıyla meydana gelir. Su içmek sadece bu bakterileri yerinden etmekle kalmaz aynı zamanda ağızdaki bakterilerin büyümesini durduran ve ölü hücreleri temizleyen tükürük salgısını aktive eder. Sarmısak, soğan, kahve ve alkol gibi nefes kokusunu tetikleyen gıdalardan uzak durmak da yardımcı olacaktır.

insanmahcupDENGE KAYBI

İnsanlar vertigo, sersemlik, bitkinlik veya ayakla ilgili problemler gibi birçok nedenden dolayı denge kaybı yaşayabilir. Baş dönmesi çoğu zaman vücudun susuz veya aç kalmasıyla tetiklendiğinden biraz su içerek veya doğal şeker içeren bir şeyler yiyerek duyularınızı tazelemeyi deneyebilirsiniz. Derin nefes almak ve dikkatinizi belirli bir noktaya odaklamak da yardımcı olabilir.

KARIN GURULDAMASI

Sizin veya yakınlarınızın mizah anlayışı ne kadar gelişmiş olursa olsun karın guruldaması tuhaf ve utanç verici anlar yaşamanıza sebep olabilir. Karnınız guruldamaya başladı mı yapacağınız tek şey midenizin senfonisini bitirmesini beklemektir. Yine de alabileceğiniz bazı önleyici tedbirler mevcut. Karın guruldaması laktoz intoleransı gibi gıda intoleransı, gazlı içecekler içme, yapay tatlandırıcılı besinler tüketme ve çok hızlı yiyerek ya da sakız çiğneyerek çok fazla hava yutmak gibi nedenlerden dolayı tetiklenebilir. Ayrıca bedeninizin mevcut pozisyonunu değiştirmek veya vücudunuzu gevşetmek de sindirim sisteminizin işini daha rahat görmesini sağlayacaktır.

HIÇKIRIK

Çocukken, hıçkıran birini korkutmanın hıçkırığı keseceğine dair söylentileri duymuşsunuzdur. Neyse ki bundan daha önce deneyebileceğiniz şeyler de mevcut. Hıçkırık diyaframdaki sinir spazmlarından kaynaklandığı için vücudun bu bölümünü rahatlatmak bu mahcup edici durumun önlenmesine yardımcı olabilir. Burnunuzu ve ağzınızı elinizle kapamak vücuda ekstra karbondioksit dolmasını sağlayacağından işe yarayabilir. Nefesinizi tutarak karbondioksiti ciğerlerinizde tutmak da aynı etkiyi yaratır.

YOL TUTMASI

İster araba yolculuğu ister gemi yolculuğu olsun yol tutması her türlü yolculuğunuzun tadını kaçırabilir. İç kulakta meydana gelen bir bozukluk veya duyulardaki bir karışıklık sebebiyle meydana geldiği düşünülen bu problem için birkaç çözüm önerisi de mevcut. Arabada önünüze bakmak veya denizde ufuk çizgisine bakmak gibi dikkatinizi bir yere odaklamak da hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilir. Bir diğer yol da yağsız tuzlu kraker veya gazlı içecek içerek mide bulantısıyla savaşmak.

KIYAFETTEN BELLİ OLACAK DERECEDE TERLEMEK

Terlemenin önüne geçmek için, hava alabilen kıyafetler giymek, çok acı/baharatlı yemekler ve kafeinden uzak durmak, reçetesiz satılan terleme önleyici ilaçlar kullanmak gibi çeşitli önlemler mevcut olsa da ter lekesi bir kez gözükmeye ve yayılmaya başladı mı bu çözümler de pek işe yaramayabilir. Bir kere terlemeye başladınız mı yapılabilecek en iyi şey doğru nefes egzersizleri ve kısa bir meditasyon veya durumunuz müsaitse, bir yoga duruşuyla vücudunuzu rahatlatmaktır. Terlemek çoğu zaman anksiyete sonucu olur ve leke oluşacak stresine girmek problemi daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. PROF. DR. MEHMET ÖZ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:11 Ekim 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.