İNTİHAR KUZEY ÜLKELERİNDE DAHA FAZLA

DR.OĞUZ TAN

İNTİHAR KUZEY ÜLKELERİNDE DAHA FAZLAKuzey ülkelerinde intihar kesinlikle daha sık görülür, hayat-ölüm istatistikleri ortadadır.

İntihara bağlı ölümlerin en sık görüldüğü ülkeler Baltık cumhuriyetleridir. Her yıl intihar edenler Baltık ülkelerinde 100.000 de 70 kişi, İngiltere’de 100.000 de 30 kişidir. Akdeniz’e kıyısı olanlar ülkelerde bu oran 100.000 de 7’lere düşer. Bizde ise büyük istatistik problemi var, bu yüzden kesin rakamları bilemiyoruz; ama acilde çalışan her hekim, intiharın yurdumuzda da ne kadar sık olduğuna hemen her gün şahit olur.

İntiharın Kuzeyde sık görülmesinde ispat edilen iki etken vardır: genetik ve alkolün toksik etkileşimi! Bazı ailelerde geçiş genetiktir. Depresyon anne ve babada varsa evladına da geçecek diye kesin bir kural yoktur, ama bazı depresyon ailelerinin var olduğu da muhakkaktır. İntihar da bazı ailelerde fazladır. Kuzeyde güneşin olumsuz etkisinin olduğu da tahmin edilir, ama bu kesinlikle ispatlanmış değildir. Alkol kuzey ülkelerinde depresyonu tahrik eder. Aile bağları ve dini inanç etkilidir. Japonya’da dini inanç intihara engel olmak yerine körüklüyor, İslam ve Hıristiyanlıkta kendi canına kıymak en büyük günahlardan biridir.

 Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.