Işıkları Yakın, Demansa Deva Olun

Işıkları Yakın, Demansa Deva Olun Bakım evlerini  daha parlak ışıklarla donatan araştırmacılar demans hastalarının daha az semptom sergilediklerini tespit ettiler.  

Demans hastalarına melatonin hormonu verildiğinde, uyku ve duygu durumlarının ancak artmış ışıklandırmayla birlikte düzeldiği görüldü. Alınan sonuçlar orta düzeyde de olsa, çalışma böylesine basit bir adımının pek çok kişinin yaşam kalitesini arttırabildiğini ortaya koydu. Çalışma  American Medical Association’ın Haziran sayısında yer alıyor.

Dr. Rixt Riemersma-van der Lek ve ekibi yaklaşık üç buçuk sene boyunca Hollanda’daki 12 huzur evinde 180’ı aşkın hasta üzerinde ışık ve melatoninin etkilerini araştırdılar.

Demans çok defa bilişsel gerileme ve duygu durumu, uyku ve aktivite düzeylerindeki değişikliklerle karakterizedir. Sirakadiyen ritimlerin regülasyonuna yardımcı olan beyin bölümünde meydana gelen değişiklikler de demansta rol oynayabilir.

Çalışmada, araştırmacılar bakım evlerinin tavanlarına ekstra ışıklandırmalar koydular. Bazı hastalar daha parlak ışıklara maruz kalırken, bazılarına sadece melotonin hormonu verildi. Bir bölümüne ise her ikisi birden uygulandı.

Melatonin uykuyu düzeltip, agresyonu azaltırken, hastaları daha içe kapanık kıldı. Oysa parlak ışıklar sayesinde bu durumun üstesinden gelinebildi. Işığın bilişsel gerilemeleri ve depresyon semptomlarını azalttığı görüldü.
Çeviri: Ayda Çayır
KAYNAK: www.nytimes.com


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.