İştahsız çocuklar sizi üzmesin!

İşte çocuklarda iştahsızlık için tavsiyeler...

İşte çocuklarda iştahsızlık için tavsiyeler...

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hallaçoğlu, ebeveynlerin en çok karşılaştığı sorunların başında gelen iştahsızlık konusunda bilgi verdi. cocukistahsizlikİştahsızlığın üstesinden nasıl gelecekleri hakkında ipuçları paylaşan Hallaçoğlu, ebeveynlere önerilerde bulundu. Bütün insanların yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre değişken iştaha sahip olduklarını belirten Hallaçoğlu, iştahı yemek yenilen ortam, gıdanın görünümü-sunuluş şekli, daha önceki deneyimler ve o toplumun yemek kültürü etkiler doğrudan etkilediğine dikkat çekti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

İştahsızlığın "açlık hissine duyarsız kalmak" şeklinde ifade edildiğini vurgulayan Hallaçoğlu, çocuklarda ise iştahsızlığın kendini daha çok yemek seçme şeklinde gösteren bir sorun olduğunu, ebeveynlerin çocuk doktorlarına en sık başvurma nedenlerinden birisinin bu olduğu kaydetti. Hallaçoğlu, çocuklarda iştahsızlığın ek gıdalara geçiş döneminden, ilköğretimin ortalarına kadar ve sıklıkla da 9 ay-2 yaş arasında yaşanan bir durum olduğunu belirtti.

"3 HAFTADAN DAHA UZUN İŞTAH KAYBI ALARM NEDENİ" Hallaçoğlu, diş çıkarma, katı ve yeni gıdalara başlama ya da bir yaşından sonra büyüme hızının yavaşlaması ile öncesine göre enerji ihtiyacının azaldığı durumlarda iştahta doğal bir azalma olduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra çeşitli hastalıklar nedeniyle de bir süre için geçici iştah kayıpları gözlenebildiğini vurgulayan Hallaçoğlu, "Ancak 3 haftadan daha uzun devam eden iştah kayıplarında ve yapılan takipler sonucunda çocuğun büyüme gelişmesinde gerilemeye neden olan bir iştah kaybı varsa altta yatan bir sorun (demir eksikliği, reflü, idrar yolu enfeksiyonları, çölyak hastalığı, tiroid bezi bozuklukları vb.) olup olmadığının çeşitli tetkiklerle araştırılması gerekebilir" dedi.

ÇOCUĞUNUZU BAŞKA ÇOCUKLARLA KIYASALAMAYIN

İştahsız çocuğa yaklaşırken çocuğun da bir birey olduğu ve onun da isteklerine, tercihlerine saygı duymak gerektiğinin unutulmaması gerektiğini belirten Hallaçoğlu, "Sabır çok önemlidir. Birçok çalışma çocukların kendi enerji alımlarını daha bebeklikten itibaren kontrol edebildiklerini göstermektedir. Çocuğumuzu bir başka çocuk ile kıyaslamamak gerekir. Gelişim hızlarının farklı olabileceği ve genetiğin önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı.

ANNELERE TAVSİYELER

Çocuklarda iştahsızlık sorununun üstesinden gelmeye çalışırken, annelere tavsiyelerde bulunan Hallaçoğlu, şunları kaydetti: "Sofraya birlikte oturulmalı, yemeğin sofrada yenileceği kavramını öğretip peşinde yemekle gezmemeli, çocuğumuza örnek olup yanında yemek seçmemeye özen gösterilmeli, beslenme saatlerinin düzenli olmasına gayret edilmeli, öğün aralarında atıştırmalık yiyecek ve içeceklerden çocuğumuzu uzak tutmalı, tabağını çocuğun ilgisi çekecek şekilde düzenlemeye özen göstermeli, yemek yerken ilgisini, dikkatini başka yöne çekebilecek televizyon, bilgisayar gibi araçları uzak tutmalı, ceza ya da ödül vermek yöntemlerinden uzak durmaya çalışılmalıdır. Sonuç olarak yemek saati tüm aile için keyif alınan bir zaman dilimi olmalıdır. Böylece hepimizin iştahı artacaktır." MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Aralık 2014Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2014