İstediğiniz şirkette staj yapmanın yolları

İyi bir işyerinde staj yapmak iş piyasasında öne geçmenizi sağlar. Peki istediğiniz yerde staj yapmanın yolu nereden geçiyor?

Accenture Strategy'nin ABD'de üniversite mezunları arasında yaptığı bir araştırmaya göre, staj yapan 2015 mezunlarının yüzde 43'ünün stajı istihdamla sonuçlanmış.

Burada üniversite öğrencilerinin yüzde 61'i eğitimlerinin belli bir noktasında staj ya da çıraklık yaptığını ifade ediyor.

Çalışmak istediğiniz şirkete girip staj yapmanın oraya yerleşmek için önemli bir adım olduğu, kendi alanlarındaki bir gerçek iş ortamında çalışma tecrübesi olanları işverenlerin daha fazla tercih ettiği belirtiliyor.

Fakat ister ücretli ister bedava olsun staj yapacak yer bulmak oldukça rekabet gerektiriyor.

SADECE TANIDIK YETMEZ

Küçük bir azınlık aile bağları sayesinde popüler bir işletmede staj yapma olanağı bulsa da büyük çoğunluğun bunun için uğraşması gerekiyor. Burada, yapacağınız stajdan ne tür bir tecrübe edinmeyi beklediğinizi bilmek ve ona göre hedefler belirlemek büyük önem taşıyor.

İş arama ve insan kaynakları alanındaki teknoloji firmalarına halkla ilişkiler konusunda danışmanlık yapan Washington merkezli Come Recommended şirketinin kurucusu Heather Huhman, "İyi bir yerde staj yapmanın sırrı, stajdan ne beklediğinizi bilmek ve doğru fırsatı aramakla ilgilidir" diyor.

Huhman'ın ilk tavsiyesi ihtiyaçların belirlenmesi. "Stajdan edineceğiniz tecrübeyi ve sizin neler sunabileceğinizi düşünün… Sizin becerilerinize ve kişiliğinize uygun fırsatların neler olabileceğine karar verin" diyor.

Ayrıca ilgi alanlarınızın hangi sektörlerle ilişkili olabileceğini düşünün. Üniversitedeki dersler ve aktivitelerden hangilerine daha fazla ilgi duyduğunuzu gözden geçirin.

New York merkezli kariyer danışmanı Allison Cheston ise sizi belli bir alana çeken bir ilgi alanını tespit etmeye çalışmanın ve bunu yaparken mümkün olduğunca spesifik olmanın önemine dikkat çekiyor. Mümkünse bu alanlarda çalışan insanlarla kontak kurarak iş hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

Bir sonraki adım işverenlerin belirlenmesidir. "Gerçekten çalışmak istediğiniz işyerleri üzerinde durun ve onlar hakkında araştırma yapın. Böylece şirket içinde iyi ilişkiler kurarak mükemmel bir başvuru hazırlayabilirsiniz" diyor Huhman.

ÇEVRE EDİNİN

Meslek sahibi profesyonelleri bir araya getiren LinkedIn ve Xing gibi sitelerden yararlanarak bir şeyler öğrenmek istediğiniz insanlarla irtibata geçin, Twitter sohbetlerine katılın. Ama sadece buralarda bir hesap açıp oturmak yetmez. "Gruplara katılın ve eski işverenlerden tavsiyelerde bulunmalarını isteyin. Sizin ve ailenizin tanıdığı herkesle irtibata geçin" diyor Cheston. Hatta birinin sizi yönlendirmesine gerek olmadan, tanımadığınız insanlarla doğrudan irtibat sağlayacak ücretli hesaplara bile başvurabilirsiniz.

DAILY NEWS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Mayıs 2017Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.