KADIN BEDENİ BİLGİSAYAR GİBİ

KADIN BEDENİ BİLGİSAYAR GİBİBir kadın milyonlarca yumurta ile doğar, ömrünün 6 yılını rüya görerek geçirir. Ortalama 77 yıllık ömrü boyunca tıkır tıkır işleyen bir kadın vücudunda bakın neler yaşanır?

Kadınlar günlük aktivitelerini gerçekleştirirken, aslında vücutlarının ne kadar özel fonksiyonlara sahip olduğunun farkına varamaz. Peki ortalama 77 yıllık ömrü olan bir kadının anatomisi nasıldır? Daily Mail gazetesinin haberine göre kadın vücudu, bilgisayar gibi...

BEYİN
Kadın beyni kadın vücudunun toplam ağırlığının yüzde ikisi kadardır. Kadın beyninde mesajlar, spinal (omurga-belkemiği) sinirlere saatte 432 km hızla ulaşırlar. Beyin dakikada 100 milyon bilgi alır. Günde 7 milyon beyin hücresi kullanan kadın, ortalama 7.5 saat uyur. Ömrünün 6 yılı rüyada geçer.

AYAK VE TIRNAKLAR
Kadın günde 200 kasını kullanarak ortalama 9 bin adım atar. Günümüz kadınlarının ortalama ayak ölçüsü 36-38 arasındadır. Ayak tırnakları keratinden oluşur ve haftada 1 mm uzar. GÖZ Kadınların göz renkleri genellikle kahverengidir. Kadın bir günde ortalama 25 bin kez göz kırpar. Her göz kırpma süresi yaklaşık 0.4 saniyedir. Kadınlar erkeklere oranla iki kat fazla göz kırpar.

DİL VE DİŞLER
Kadının en güçlü kası dilidir. Dil izleri tıpkı parmak izi gibi tektir. Dilin üzeri 10 bin tat alma siniri ile kaplıdır ve bu sinirler 50 farklı tadı ayırt edebilirler. 70 yaşından sonra dilin tat alma duygusu önemli ölçüde azalır.

VÜCUT YAPISI
Kadın vücudunun yüzde 27'si yağdan oluşur. Yüzde 37'si kastır, yüzde 12'si ise iskelettir. Vücudun geri kalanını kan, plazma ve saçlar oluşturur. Kadın günde ortalama 1800 ile 2 bin 600 kalori alır. Üst bacak ve kalçaları erkeklerden daha geniş olur.

SİNİR SİSTEMİ
Kadın sinir sistemi bir bilgisayar gibidir. İki ana bölümden oluşan sinir sisteminde ana bölüm, beynin ve omurganın yer aldığı merkezi sinir sistemidir. Beyin, davranışları kontrol eden ana mekanizmadır. İkinci bölüm ise mesajları taşır. Sinir sisteminde taşınan mesajlar, 100 milyar sinir hücresiyle fiziksel ve zihinsel aktiviteleri belirler.

SAÇ
Kadınların saçları haftada ortalama 5 milimetre uzar. Bir kadının saçı hayatı boyunca yaklaşık 590 mile kadar ulaşır. Kadının kafa derisi her gün 35 metrelik saç lifi üretir. Kadın kafasında 100 bin saç teli bulunur. Bu sayı kızıllarda 80 bin, sarışınlarda ise 120 bindir.

BÖBREKLER
Tüketilen sıvıların süzülmesini sağlayan böbrekler, on dakikada bir vücuttaki kanı filtre eder. Böbrekler günde 150 kez bu işlemi tekrarlar. Böbreklerden günde 425 galon kan işlenir ve bir kadının hayatı boyunca ortalama 45 bin litre idrar üretir.

ÜREME ORGANLARI
Yumurtalıklarında milyonlarca yumurta ile doğan kadınların yumurtaları, erkek spermlerine oranla 85 bin kat daha büyüktür. 37 yaşına gelen kadında yaklaşık 25 bin yumurta bulunur. Bu sayı, kadının 50'li yaşlara gelmesiyle ve menapoza girmesiyle azalır.

KALP VE AKCİĞER
Bir kadının kalbi dakikada 80, ömrü boyunca da 2.5 milyar kez atar. Kadın damarlarında yaklaşık 5 litre kan dolaşır. Kanın vücuttaki tam dolaşımı günde 1440 kez tekrarlanırr. Dakikada 15 kez nefes alıp veren kadın, günde ortalama 23 bin kez nefes alır.
KEMİKLER VE CİLT
Bir kadın iskeleti 206 kemikten oluşur. Erkek iskeletine oranla kadınların kemikleri daha ince yapılıdır. Vücudun en büyük organı olan cilt, en kalın olarak ayak topuğunda, en ince olarak da göz kapaklarında bulunur.

KAYNAK:
//www.sabah.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.