KADIN KISKANÇ EŞ ARIYOR

A.A

400 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre Türk kadınının evleneceği kişide ilk aradığı özellik kıskanç olması.


Türkiye'nin popüler evlilik sitelerinden 'evlilikmerkezi.com’un yaklaşık 400 bin üyesi arasında yapılan araştırmanın sonuçları çarpıcı veriler ortaya koydu.

Bekar gelin ve damat adaylarının eş seçimindeki beklentilerine ışık tutan çalışmaya 18-65 yaş arasındaki kişiler katıldı. Ortaya çıkan sonuçlara göre, hiç evlenmemiş ya da dul olan bekar Türk kadınının tercihi kıskanan erkekten yana.

Oysa, daha önce evlenip boşanmış (özellikle 25-35 yaş grubundan) kadınlar ise, ikinci evliliklerini yapacak oldukları eşlerinin kıskanç olmamasını istiyor.

KADINLAR AZ KONUŞAN VE ÇEKİNGEN KOCA İSTEMİYOR

Eş adayı seçiminde kadınlar için en önemli unsurların başında, erkeğin mantığı ile düşünmesi geliyor. Sitenin hiç evlenmemiş kadın üyelerinin yüzde 73’ü, boşanmış kadın üyelerinin yüzde 76’sı, dul kadın üyelerinin yüzde 60’ı titiz kişilik özelliklerine sahip, mantığı ile düşünen bir eş adayı istediklerini belirtiyor.

Öte yandan, kadınlar, az konuşan ve çekingen kişilik özelliklerine sahip erkekleri kendilerine hiç uygun bulmuyor.

ÇOK AZ SAYIDA BOŞANMIŞ KADIN 'BAĞLANAN' KİŞİLİK YAPISINDA BİR EŞ İSTİYOR

Kadın üyelerin 'bağlanan' bir eş adayı tercihi ise medeni hallerine göre farklılık gösteriyor. Hiç evlenmemiş kadın üyelerin yüzde 87’si ve dul kadın üyelerin yüzde 85’i 'bağlanan' bir eş istiyor, hatta eşinin ailesine bağlılığının bile kendisi için sorun olmayacağını belirtiyor.

Yeniden evlenmek isteyen boşanmış kadınların ise sadece yüzde 29’u 'bağlanan' kişilik yapısında bir eş adayı ile evlenmek istiyor ve eş adayının ailesine aşırı düşkün olmasını kabul edemeyeceğini belirtiyor.

ERKEĞİN EVLENECEĞİ KADINDA İLK ARADIĞI ÇEKİNGENLİK VE TİTİZLİK

Türk erkeği ise çekingen, titiz ve bağlanan kişilik özelliklerinde bir eş adayı istiyor. Erkek üyelerin verdiği yanıtlar arasındaki dikkat çekici sonuçlar ise şu şekilde sıralanıyor:

Hiç evlenmemiş erkek üyelerin yüzde 69’u, boşanmış erkek üyelerin yüzde 76’sı ve dul erkek üyelerin yüzde 63’ü çekici bir eş adayını tercih ediyor.

Hiç evlenmemiş erkek üyelerin yüzde 76’sı, boşanmış erkek üyelerin yüzde 65’i ve dul erkek üyelerin yüzde 74’ü ise çekingen bir eş adayından yana. Bu sonuçlar, bekar Türk erkeğinin hem çekici, hem de evine bağlı, titiz kadınlar ile evlenmek istediğini ortaya koyuyor.

ERKEĞİN BİRİNCİ ŞARTI EŞİNİN MUTLAKA ÇEKİCİ OLMASI


Ayrıca erkekler, evlenecek olduğu kadının düzenli, mantığı ile düşünen kişilik yapısında olmasını istiyor. Öte yandan, bekar erkekler, bekar kadınların aksine, içe dönük ve çekingen kişilik yapısında olan eş adayları ile hayatlarını birleştirmeyi bir sorun olarak görmüyor ve beraberliklerinde bunu aşabileceklerine inanıyor. Ancak erkekler, eşlerinin mutlaka çekici olmasını tercih ettiklerinin özellikle altını çiziyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.