‘Kadının yeri evidir’ diyenlerde artış var

‘Kadının yeri evidir’ diyenlerde artış varLONDRA - Kadınların onlarca yıldır sürdürdüğü eşitlik mücadelesinden sonra, ‘Kadının yeri evidir’ düşüncesi yeniden güç kazanıyor.

İngiltere, Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kadınların hem iş hayatına atılıp yükselmek hem de çocuk yetiştirmek istemesinin aile yaşamına zarar verdiğine inananların sayısında, 1994’ten bu yana artış oldu. Araştırma ekibinden Prof. Jacqueline Scott, davranışlara yansımamış da olsa inançların önemini vurgulayarak kadınların çalışmasının, aile yaşamıyla uyuşmadığı görüşü bir kez ağır basmaya başlarsa, bunun çalışan kadın üzerinde ister istemez baskı yaratacağını söylüyor.

Araştırmada artışın kadın katılımcılarda da erkekler gibi olması dikkat çekti. 1994’te kadın katılımcıların yüzde 43’ü bu fikri onaylarken son araştırmada oran yüzde 50 çıktı. Kadınlar yıllardır ‘eşit işe eşit ücret’, ‘ev içi emeğin ücretlendirilmesi’ gibi konularda yol almaya çalışırken kazanılmış ‘çalışma hakkı’nda bile gerileme gözleniyor.

Yani hem evde hem işte çalışıp ‘Süper anne’ olmak için aşırı performans gösteren kadınların başarısına gölge düşüyor olabilir. (The Daily Telegraph)

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=892224&Date=08.08.2008&CategoryID=96

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.