KADINLAR DOĞURMAK İSTEMİYOR

DHA

Mardin'de çocukları sağlık taramasından geçirmek için gelen sağlık ekibi ile görüşen kadınlar, işsiz eşlerinin zamanlarının büyük bölümünü evde geçirdiklerini anlatırken, "Eşlerimize iş bulun, yoksa daha çok çocuk yapacağız" diyerek yardım istedi.

Latifiye Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ile Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmletler Topluluğu Gönüllüleri, Ofis ve İstasyon Mahallesi'ndeki yaz okuluna devam eden çocukları sağlık taramasından geçirdi. ÇATOM doktorlarından Mehtap Bingül ile ebe Ayşe Bulut, çocukları muayene etti. Burada bulunan çocukların anneleri Dr. Mehtap Bingül'den aile planlaması konusunda yardım istedi. Kadınlar, eşlerinin işsiz olması nedeniyle zamanlarının çoğunluğunu evde geçirdiklerini belirterek, "Eşlerimiz evde kalınca çocuk yapıyoruz. Eşlerimiz işsiz, maddi durumları iyi değil. Her yıl 1 çocuk doğuruyoruz. Genç yaşta 4-5 çocuğumuz oldu. Artık doğurmak istemiyoruz. Bize aile planlaması konusunda yardım edilmesini istiyoruz. İşsiz olan kocalarımıza da iş verilmesini istiyoruz" dedi.

Dr. Mehtap Bingül, kadınların öncelikle eşlerine iş istediğini, çocuk doğurmamayı ikinci planda tuttuklarını söyledi. Dr. Bingül, "Uzun süreden beri Mardin merkezdeki birçok mahallede çocukları sağlık taramasından geçiriyoruz. Gittiğimiz her yerde kadınlar önce eşlerine iş istiyor. Daha sonra çocuk doğurmamak için aile planlaması yöntemlerini öğrenmek istiyorlar. Kendilerine bu konuda yardımcı oluyoruz. Ancak eşlerine iş bulma konusunda elimizden bir şey gelmiyor. Bunu anlatmakta zorluk çekiyoruz" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.